Yonca Evcimik

By | 23 Ağustos 2012

İstanbul doğumlu olan güzel sanatçı 16 Eylül 1963 yılında doğmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarları bölümünden mezun olmuştur. 1978 – 1990 yılları arasında müzikallerde profesyonel dansçılık, şarkıcılık yaparak çalışmıştır. Aynı tarihlerde birçok tiyatro oyununda oyunculuk da yapmıştır. 1979 yılında Şan Tiyatrosu’na girmiştir. 1984 yılına kadar burada birçok oyun ve müzikal etkinliklerine katılmıştır. Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti, Ajda Pekkan Süperstar, Hababam Sınıfı ve Carmen rol aldığı çalışmalardandır.
1985 – 1988 yılları arasında Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Yasaklar, Aşk olsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda da rol almıştır. 1990 – 1991 yılları arasında ise müziğe ağırlık vererek ilk albümünün çalışmalarını sürdürmüştür. Bu ilk albüm 1991 yılında yayınlanmıştır ve Abone adı ile müzik marketlerde satışa sunulmuştur. Çok kısa sürede satış rekorları kırmıştır. Bu albüm ve şov tarzı Türkiye’de müzik dünyasına yepyeni bir tarz getirmiştir. 1993 yılında 2. Albümü satışa sunulmuş, 1994 yılının Temmuz ayında 3. Albümü satışa sunulmuştur.
Bu yıllarda farklı tarzlar deneyen sanatçı Jamaican Rap adlı bir tarzı deneyerek başarısından hiçbir şey kaybetmediğini kanıtlamıştır. Gerçek anlamda ise Avrupa’ya açılan ilk müzik sanatçımız olmuştur. 1994 Yılının Eylül ayında MTV Party Zone’da şarkıları gösterime sunulmuştur. 30 Eylül 1994´de Amsterdam Chemistry Dance Club´da yapılan Avrupa Premieri ile çalışmalarına başlamıştır. Daha önce çektiği video kliplerinden ikisi ödül almış Rene Nujiens, 3. klibin yönetmenliğini üstlenirken, prodüktörlüğünü de aynı zamanda ‘I´m Hot For You’ isimli parçanın söz yazarı olan Richard Cameron yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir