Yazılım ve Programlama Dilleri ve Çalışma Mantıkları

By | 10 Mart 2012

İngilizce de software olarak geçen yazılım bilgisayarda çeşitli amaçlara hizmet etmek adına özel olarak makine dili ile yazılmış olan programların bütünüdür. Bu programlar sayesinde bir çok şeyi yapabilmekteyiz. Yazılım deyince akla gelebilecek bir çok şey vardır en basit örnek kullandığımız işletim sistemleri birer yazılımdır, internet kafelerde kullanılan ve bütün bilgisayarlarda yüklü olan program da bir yazılımdır bunun yanında oynadığımız bütün oyunlarda birer yazılımdır. Yazılımlar insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. İnsanların amaçları doğrultusunda özel olarak hazırlanmaktadır bu yazılımlar.
Kullandığımız programları yazmak için bir çok dil bulunmaktadır. Günümüzde görsel programlama dilleri daha etkin olarak kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan programlama dilleri arasında Delphi, C++, C# ve daha niceleri bulunmaktadır bu diller ile hayatımız adeta kolaylaşmaktadır. Ayrıca bu diller bizim eğlenmemize de yaramaktadır. Günümüzde oynadığımız bütün oyunlar bu diller ile yazılmaktadır.
Uzun ve zahmetli bir sürecin ardından çıkan bu programlar ile insan hayatı daha yaşanılabilir daha kolay ve daha eğlenceli bir hale gelmektedir fakat kötü amaçla üretilmiş olan yazılımlarda bulunmaktadır. Bu türlü yazılımlara virüs denmektedir ve bu virüsler insanlara oldukça fazla zarar vermektedirler. Virüsler sadece bilgisayara zarar vermekle kalmaz aynı zamanda internet üzerinden para işleri ile uğraşan bireylere de zarar vermektedir onların paralarını bu türlü kötü amaçlı yazılımlar ile çalabilmektedirler.

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir