WiFi Nedir?

By | 08 Ocak 2014

İngilizce de Wireless Fidelity olan WiFi’nin Türkçe karşılığı Kablosuz Bağlantı Alanı anlamına gelmektedir. Kablosuz ağ anlamına gelen WiFi, bilgisayarların ve diğer cihazların sinyaller üzerinden internete bağlanmasını sağlamaktadır. Kişisel bilgisayar, akıllı telefon, oyun konsolu ve dijital işitsel cihazların kablosuz ağ sahası içerisinde internete bağlanması WiFi sayesinde gerçekleşmektedir. Bir oda gibi küçük alanlarda ya da daha büyük alanlarda internet ağ bağlantısı oluşturarak birden fazla kişinin internete bağlanmasını sağlayan WiFi, kesintisiz internet bağlantısı ve hız sağlamaktadır.

WiFi Nedir

Lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışır. Lisans için artı masraflardan bireyleri kurtarır. Ağ için kablolama gereksinimi yoktur, böylece kablo çekilemeyecek binalarda veya binalar arası bağlantılarda kolaylık sağlayarak insanları gereksiz masraflardan kurtarır. Diğer kablosuz çözümlere göre WiFi, çok daha ucuz ve kolay alınıp kurulabilmektedir. Bu da en çok tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesi olmaktadır.

Güvenlik olarak kendi kablosuz ağınıza istediğiniz şifreyi koyarak başkalarının sizin internetiniz kullanmasını engelleyebilirsiniz. Kablosuz olarak internete bağlanmak insanların aklına ilk olarak internet hızının düşük olup olmadığı sorusunu getirmektedir. Bu da sinyal kalitesine bağlıdır. Sinyal kalitesi ne kadar iyi olursa internet hızı da o kadar iyi ve hızlı olmaktadır.  WiFi ürünleri bağlantılarını IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g ve IEEE 802.11n standartlarına göre belirlemektedir.

Günümüz de birçok cafe, resturant, otel gibi birçok sosyal yerlerde WiFİ bulunmaktadır. İnsanlar bu kablosuz ağ ile internete bağlanarak dilediğini yapabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir