Venezuela Nicolas Maduro’nun Zaferini Protesto Etti

By | 16 Nisan 2013

Hugo Chavez seçilmiş varisi – – Venezuela güvenlik güçleri Nicolás Maduro olarak Pazartesi günü protesto bastırıldı bir incecik ve şiddetle tartışmalı oy sonra devlet başkanı ilan edildi.

Pazar günü seçim Ulusal Seçim Kurulu göre, Maduro onun yanlısı rakibi Henrique Capriles üzerinden 1.6 puanlık zafer verdi.

Ülkenin fazla 40 yıl içinde gördü yakın oy dolandırıcılık suçlamaları yol açtı ve petrol zengini Güney Amerika ülkesi istikrarsızlaştırmak için çalışır oldu.

Capriles sonucu reddetti ve yeniden sayım ve huzurlu sokak gösterileri için çağrıda bulundu. İktidardaki kamp bir darbe planlamakla muhalefeti suçladı.

Huzursuzluk belirtileri zaten görülür. El Universal gazetesi altı ilde protesto rapor.

Karakas, asker binlerce kalabalık dağıldı. On iki öğrenci protestocular bildirildi Barquisimeto ülkenin ortasında bir şehirde yaralandı. Twitter tarafından yayılan görüntüleri görünüşte yaralı protestocular uzağa taşınırken gösterdi. Huzursuzluk ölçeği, henüz, doğrulamak için zordur.

Maduro başlangıçta onun bir yeniden sayılması kabul etmeye istekli olduğunu belirtti. Ancak Pazartesi günü, konsey – İktidar kampa doğru çarpık olan – Sonuç geri dönüşü olmayan ve daha sonra ilan Maduro cumhurbaşkanı vekili aynı gün olduğunu söyledi. Bir açılış 19 Nisan için ayarlanır.

Muhalefet destekçileri arasında yer alan yeniden sayılması, karar yol açtı öfke belirtisi ile.

3000 seçim usulsüzlükleri iddia, Capriles o bir sayım olmadan hükümetin gayri meşru dikkate alacağını söyledi ve protesto cacerolazo-popüler bir formu ile mutsuzluk göstermek için onun destekçileri çağırdı nerede tencere ve tavalar insanlar patlama.

“Her iki taraf hepsi oy saymak kabul söyledi, neden acele? Ne saklıyorsun?”, Capriles dedi. “Ben tencere ve dünya çapında duyulmasını tava clanging istiyorum. Biz dünya bizim öfke ve öfke bildirmeniz gerekir.”

İktidar kamp yetkilileri seçim uygunsuzluk iddiaları ülkeyi istikrarsızlaştırmak ve seçilmiş lider meşruiyetini zayıflatmak için bir ABD destekli arsa parçası olduğunu söylüyor.

Maduro kampanyası ekibinin başkanı Jorge Rodriguez, protesto için sonuçları ve temyiz Capriles reddetmesinin bir darbe girişimi anlamına geldiğini söyledi.

“Bu kardeşler karşı kardeşler çukur için bir çağrıdır … Onlar 2002-4 de onları sular altında aynı acı aracılığıyla şehirler koymak istiyorum,” diye 11 yıl önce Chavez’e karşı bir darbe girişiminde göndermede bulundu.

“Ben sonuçları biz söylediklerine olduğundan% 100 eminim. Dün kutuları 54% denetlenmiş ve sonuçlar aynı sonuçları gösterir” dedi. “Sözlerin arkasında, Bay Capriles, bir darbe için açık bir çağrı var”.

Elektronik oy ve sert bir kopyasını hem de içerir – – dünyanın en iyileri arasında olmak dışında gözlemci daha önce Venezüella oylama sistemi ilan etti.

Capriles 7.270.403, ya da 49.07% arkasında kısa bir mesafe gecikmeli ise Maduro, eski bir sendika müzakereci ve Dışişleri Bakanı, 7.505.338 oy, ya da anket 50.66% ile kazandı.

Bu önemli ölçüde Ekim ayında Chavez ile elde marjı kazanan 12 puan altında oldu – yeni başkanı geçen ay kanserden ölen karizmatik selefi itibarını kadar yaşayan zorluk çektiğinin altını çizdi.

Sorular zaten Chavez çift haneli Capriles yendi altı ay önce, son başkanlık seçimlerinde bu yana 670.000 oy kaybı, hakkında iktidar kamp içinde isteniyor.

Birçok kendi hareketi içinde Maduro ana rakibi dikkate ulusal meclis başkanı Diosdado Cabello, tweeted: “Sonuçlar bizi zorunlu öz eleştiri derin yapmak için.”

Maduro – o sonuçta başarısız kanser ameliyatı öncesi verdiği son televizyondan yayınlanan konuşmasında Chavez tarafından seçildi – Hükümet nispeten düşük anahtar figür olarak yakın zamana kadar görüldü. Onun profil artırmak için, o kanat liderleri ve Diego Maradona gibi ünlüler sol Latin Amerika anti-emperyalist söylemi, komplo suçlamalar ve ciro bir karışımı ile seçim kampanyasında onun ikonik önceki benzemeye çalışmış. Ama süreklilik onun mesajı çok ikna bıraktı.

Jackson Gonzalez son başkanlık seçimlerinde yana taraf değiştirdi olanlar arasındaydı. O ülkenin yeni lideri gibi artan suç gibi büyük sorunlar ile başa çıkmak için gerekli nitelikleri ve karizması yoktu dedi.

“Ben her zaman Chavez için oy verdiniz, ama Maduro Chavez değildir. Chávez bir plan yürütebilir ama o öldükten sonra biz bir değişiklik gerekli hissettim” 28 yaşındaki söyledi. “Maduro yaptığı bir çok şey komutanı kötü bir taklit ve yanlış hissettim.”

, Bir sorunlu ekonomi ile başa çıkma yeniden dirilen bir muhalefet ile ilgili ve parti sadakati korumak Javier Corrales, Amherst College siyaset bilimi profesörü, ince görev süresi üç önemli sorunları ile başa çıkmak için Maduro yeteneğini karmaşık söyledi.

“Maduro askeri sektörlerle sivil bir solun daha radikal sektörler arasında bir ittifak oluşur Chavizm, içinde seçim koalisyonu korumak gerekir”, Corrales dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir