Teknoloji pazarı alarm veriyor

By | 02 Temmuz 2014

AVM Endeksi 2014 Mayıs ayı sonuçları açıklandı.
İSTANBUL (ANKA)- Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin 2014 yılı Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 artarak 157 puana yükseldi. Geçen yılın Mayıs ayıyla karşılaştırıldığında 2014 Mayıs ayında kategoriler bazında en büyük artış giyim kategorisinde endeksinde yaşandı. Mayıs ayında giyim kategorisi endeksi yüzde 12 arttı. AVM’lerdeki diğer alanların ve hipermarket kategorisi cirolarının yüzde 10 arttığı endekste, genel kategorisi ciroları yüzde 7, ayakkabı-çanta kategori ciroları yüzde 4 ve yiyecek kategosi ciroları yüzde 2’lik artış kaydetti. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında endekste düşüş kaydeden kategori yüzde 12’lik düşüşle teknoloji, market/elektrikli eşyalar kategori oldu.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar da 2014 Mayıs ayında, İstanbul’da 707 TL, Anadolu’da 529 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 600 TL’ye ulaştı. Bir önceki dönemin aynı ayına göre ziyaret sayısı endeksinde, Mayıs 2014 döneminde yüzde 3,2’lik bir artış gözlendi.
f93ecc0f46c55538_480x270
-“TEKNOLOJİ PAZARINA DİKKAT”-

AVM Endeksi 2014 Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 6,8 oranında artmıştır. Kategori bazındaki en yüksek artışın da giyim kategorisinde yaşandığı gözlenmiştir. Giyim kategorisi Nisan ayında da endekste en yüksek artışın yaşandığı kategorimizdi. Yeni sezon ürünlerine olan ilgi AVM sektörü açısından sevindirici. Öte yandan kredi kartına taksit sınırlaması düzenlemesi sonrası Şubat ve Mart ayındaki düşüşten sonra Nisan’da küçük de olsa artıya geçen teknoloji kategorisi Mayıs ayında tekrar düşüş kaydetti. Teknoloji kategorisi endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azaldı. Teknoloji kategorisi endeksindeki değişimlerin önümüzdeki dönemlerde de çok dikkatli şekilde takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir