Suriye’de Kriz

By | 06 Mayıs 2013

Suriye çatışma kurbanlarının Tanıklık isyancılar lider Birleşmiş Milletler araştırmacı göre, sinir ajanı sarin kullandık göstermektedir.

Carla del Ponte var “güçlü, somut şüpheler ancak henüz bariz kanıtı” olduğunu İsviçreli TV söyledi.

Ancak, onun paneli henüz kimyasal silah kullanarak hükümet güçlerinin kanıtı görmediğini söyledi.

Suriye son zamanlarda silahların iddia edilen kullanımı üzerinde artan Batı baskısı altında geldi.

Suriye Soruşturma BM Bağımsız Uluslararası Komisyonu görev yapmaktadır ms del Ponte,, İsviçre-İtalyan televizyonuna verdiği röportajda şunları söyledi: “Bizim müfettişler kurbanlar, doktorlar ve sahra hastaneleri görüşme komşu ülkelerde olmuştur.

“Geçen hafta kendi raporuna göre, gördüğüm, hangi, güçlü, somut şüpheler var ama henüz kurbanları yoldan sarin gaz kullanımının en bariz kanıtı, tedavi edildi değil.”

Ms del Ponte, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile eski bir avukat-genel İsviçre ve savcı, BM komisyonu bugüne kadar bilinen ne doğrulamak için tanıkların daha fazla kanıt duymak gerekir dedi.

O sarin kullanılmış olabilir nerede ne zaman ya da hiçbir bilgi verdi.

Onun komisyon Mart 2011’den bu yana Suriye çatışma insan hakları ihlal iddialarını incelemek için Ağustos 2011’de kurulmuştur.

Ayrı bir Birleşmiş Milletler ekibi kimyasal silah sorunu içine özel olarak bakmak için kurulmuştur.

Bu Suriye’ye gitmek için hazır ama inandırıcı iddiaları soruşturmak hakkı ile koşulsuz erişim istiyor.

‘Oyun değiştirici’
Suriye hükümeti ve isyancılar hem geçmişte kimyasal silah kullanarak birbirleriyle suçladılar.

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ABD kimyasal silah kullanmış olduğunu bu “güven değişen derecelerde” söyleyerek ile, sarin kullandığını Suriye hükümet güçlerinin ortaya çıkan kanıtlar olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama belirlenmiş ise bu silahların kullanımı bir “oyun değiştirici” olacağını söyleyerek, bir “güçlü soruşturma” için Nisan ayında çağırdı.

Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti iddiaları “yalan” olarak kınayan, herhangi bir güvenilirlik yok diyor.

İsrail Şam Suriye askeri hedeflere hava saldırıları bir dizi yürütülen sonra isyancılar tarafından sarin ve kullanımı ile ilgili Ms del Ponte iddialarını geldi.

Suriye hükümeti bir araştırma merkezi ve diğer sitelerde Pazar günü vurdu ve isyancı güçleri ile çalışma koordine İsrail’in suçladı söyledi.

ABD ve İsrailli yetkililer de İsrail uçakları Lübnan’daki Hizbullah hareketi için mukadder Cuma günü füze bir sevkiyat vurdu söyledi.

Baskınlar Arap Ligi kınama çizdik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir