Şizofreni Nedir?

By | 05 Aralık 2013

ŞİZOFRENİ NEDİR?
Şizofreni önemli ruhsal hastalıklardan biridir. Hastalarda genellikle hayal dünyası ve gerçek dünyayı ayırt edememe, mantıklı düşünme yeteneğinin kaybı, normal duygusal tepkileri verememe ve toplumsal kurallara uymama görülür.
Aynı zamanda hatırlamama ve normal konuşma yeteneğinin kaybolması görülür. Diğer ruhsal hastalıklarda olduğu gibi organik nedenleri de vardır.

Şizofreninin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda değişik teoriler ortaya koyulmaktadır. Klinik ortam da yapılan testlerde kan bağı olan kişilerde genetik yatkınlığın da olduğu başka nedenlerin de araya girmesi ile de hastalığın ortaya çıktığı görülmektedir.

şizofreni

Şizofren hastalarının mr ve beyin tomografisi sonuçların da beyin de bazım kısımlarda değişiklikler oluştuğu gözlenmektedir. Ancak bu değişimlerin şizofreni ile ilgili olmadığı saptanmaktadır. Günümüz de kullanılan ilaçlar belirtileri büyük oran da kontrol altına alabilmekte ancak bazı semptomlar bir çok hasta da ömür boyu sürmektedir. Bu hastalığı atlatabilen hasta sayısı 5/1 dir. Şizofreni hastalığı çok zor bir hastalık olmakla beraber son derece kontrol altın da ve tedavi sürecine çok dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir