Şevkatli Olmak İçin Tanrı’ya İhtiyacımız Mı Var

By | 10 Nisan 2013

Dünyanın önde gelen primatologists biri maymunlarla araştırma yaptığı yıllarda, zamanın başlangıcından bu yana insanların başına bela olmuş bir soruya, inanıyor.

Biz Allah’a inanıyoruz, ya da ahlaki çünkü Allah’a inanıyoruz çünkü biz ahlaki mısınız?

Frans de Waal cevabı açıkça ikincisi olduğunu onun son kitabında savunuyor. Ahlaki davranış için tohum milyonlarca yıl türümüzün ortaya çıkması ve tüm din yaratılmasına yol açtı ahlak için net bir planı olurdu davranış, böylece, o savunuyor kodlanması ihtiyacı öncesinde.

Tanrı’dan gelen ahlaki ne duygumuz ve Tanrı olmadan hiçbir ahlak olmazdı: Çoğu dini liderler etrafında başka bir yol var iddia ediyorum.

Ama bu bilim değil, din hakkında bir sütun, bu nedenle de Waal kendi araştırma yeni çıkan kitabında belgelenen onun kışkırtıcı sonuçları destekler eğer soran değer, “Bonobo ve Ateist.”

Sadece başlık bir soruyu yanıtlar: o bir ateist, o doğaüstü tüm inançlarını terk etmek kamuoyunu ikna etmek için diğer ateistlerin çabaları kötüleyen rağmen. Din amacına hizmet, o özellikle topluluk bağlarını güçlendirmeye yardımcı inançların ritüelleri ve vücuda, savunuyor.

De Waal bir biyoloji Emory Üniversitesi’nde profesör ve Atlanta Yerkes Primat Merkezi’nde Yaşayan Linkler Merkezi direktörü. Onlar çok nadir hale gelmiştir çünkü yaygın bazen unutulmuş maymun denen Primatoloji konusunda dünyanın en iyi uzmanlarından biri, özellikle bazen şiddet şempanze ve eğlenmeyi seven cinsel saplantı kuzenleri bonobolar, olarak kabul edilir.

Tüm dünyada araştırma yıl boyunca, De Waal bu temel sonuçlara ulaşmıştır: Şempanzeler ve bonobolar ve diğer primatların açıkça acı başkalarıyla empati göstermek. Onlar adalet duygusu var, onlar ihtiyacı olanlara dikkat çekmek ve onlar daha az şanslı olan diğerleri ile ne paylaşacak.

Bu ve açıkça hem de diğer araştırmacılar tarafından dokümante edilmiştir, diğer insan-gibi özellikleri, en azından onlar ahlak bazı kavrayışa sahip olduğunu kanıtlamalıdır. Onların ahlaki olduğu anlamına gelmez – çok şiddetli olabilmektedir Özellikle şempanzeler, – ama onlar ahlak için “temel yapı taşları” var, De Waal savunuyor.

Şempanzeler, diyor, “rakiplerini öldürmeye hazır. Onlar bazen insanları öldürmek, ya da yüz ısırmak.” Yani söylediği “bir şempanze, bir aramak için isteksiz ‘ahlaki bir varlık.”

“Diğer hayvanlar kendilerini doğrudan etkilemez eylemlerin uygunluğunu yargılamak dair çok az delil vardır,” diye yazıyor. Ancak, “onların davranışları, biz kendimizi takip aynı değerleri tanır.

“Ben ahlak yapıtaşlarını insanlığın daha büyük olduklarını bir işareti olarak toplumun ilgilendiren bu ipuçları alıyoruz ve biz bugün olduğumuz yere nasıl geldiğini açıklamak için Tanrı’ya gerek yok,” diye yazıyor.

Ahlak duygumuz, diye devam ediyor, yukardan, içinden gelir. Maymunlar suçluluk ve ahlak duygusu öneririz utanç hissediyorum diye tanıklık etmiş birçok faaliyet göstermektedir. Doğru ile yanlış arasındaki farkı bilmiyorsanız Neden kimse suçlu hissetmeniz gerekir?

Örneğin, Lody, biraz Milwaukee County Zoo bir bonobo, el – görünüşte yanlışlıkla – Ona vitamin hapları besleyen bir veteriner.

“Çatırtı sesi duyan Lody, görünüşte sürpriz baktı ve elini eksi bir rakam çıktı,” de Waals yazıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir