Seçimlerde Kızlar Açık Ara Birinci

By | 01 Mayıs 2013

Konvoy yavaşlatır. Adayın aracın önünde, erkekler dans. Gül yaprakları çatılardan fırlattı edilir. Motosiklet sürüsü. Destekçileri bağırmak “, geliyor kim Bak, bak”. Bir van üstünde beyaz bir kaplan esniyor ve bir pençe uzanır. Küçük bir çocuk ve 90 yaşındaki bir parti işçi çelenk sunmak için kalabalığın arasından çekti vardır.

“Bu sevilmek güzel bir duygu,” Maryam Şerif ilk seçim kampanyası içine onu lüks SUV üç gün koltuğunda geri yaslanarak, diyor. “Benim omuz altı saat sallayarak gelen zarar. Ben akıllıca dalga öğrenmek gerekir.”

Şerif’in seçim Lahore, Pakistan en büyük ikinci şehrin kalbinde yer almaktadır. İki hafta içinde, batı bölgesinde strateji ve İslamcı aşırılık dünya çapında mücadele için çok önemli nükleer güç, bir genel seçim yapacak. Bu bir demokratik olarak seçilmiş sivil hükümetin tam süreli dışarı görev yapacak ve başka bir yerini bu bağımsızlıktan bu yana 66 yıldır ilk kez olacak.

Her gün bombalar üç, dört, bir düzine öldürmek. Benazir Butto, iki kez eski başbakan, bir mitingde aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü sonra 2008 yılında yapılan son seçimlerde, ertelenmişti. Devam şiddete rağmen, yetkililer bu anket zamanında yapılacaktır söylüyorlar.

Maryam Şerif aslında kendini ayakta değildir. O Millet Meclisi Seçim 120 aday adına reklâm edilir. Bu Navaz Şerif, Pakistan Müslüman Birliği (Navaz), veya PML-N başkanı ve anketler oy nihayet sayılır üçüncü kez başbakan olmak için muhtemeldir tahmin adam. Önce onun siyasi kariyerinin başlangıcında 1985 yılında bu seçim den seçildi. Maryam kızı olduğunu.

“Ben ne olacağını bilmiyordum ama tepki büyük. Her ev çelenk atma, yaprakları ile duş biziz. Çok canlandırıcı var. Ben alanına kampanya gitti kadar Navaz Şerif için sevgi bilmiyordum,” diye diyor.

Lahore, Pencap eyaletinin başkenti şeriflerden ev çim bulunmaktadır. Aile kentin büyüyen emlak güneyinde yaşıyor. 2008 yılında seçimlerde bu şehrin kendisi süpürüldü ve Pencap eyaletinin, Pakistan en zengin ve en etkili kısmı da, kontrol kazandı. Seçimler geçen ay çağrıldı kadar Maryam amcası, Shahbaz, Lahor baş bakanı oldu.

“Bu genlerinde var ama bir aile ilişkisi değil,” Meryem, 39, hızlı diyor. Pakistan siyasi hanedan kısa değildir. En ünlü Bhuttos olduğunu. Benazir babası Zülfikar Ali Butto, Pakistan Halk Partisi (PPP) kuruldu ve askeri diktatör Ziya ül-Hak tarafından görevden ve idam edilmeden önce 1970’lerde güç kazandı. Onun 24 yaşındaki oğlu Bilawal, yeni Oxford mezunu, partinin ortak başkanıdır. Butto’nun dul, Asıf Ali Zerdari, giden PPP hükümet başkanı ve etkili bir lider olduğunu. Aşırı gelen Bilawal için tehdit yoğun güvenlik altında küçük kalabalıklar ele, o ancak kampanya olabilir çok yüksek.

Meryem, üç çocuk annesi, 1999 yılında başbakan olarak kendi babasının en son büyü sona eren askeri darbe takip şeriflerden ‘sekiz yıllık sürgün sırasında, bir kez Benazir Butto bir araya geldi. Ideolojik farklılıklara rağmen, yaşlı kadın bir “silinmez bir izlenim” sol, Maryam dedi.

Oxford ve Harvard’da eğitim karizmatik Benazir Butto, içgüdüsel kültürel Müslüman, Batı yanlısı yerine kişisel olarak dindar, Batı başkentlerinde derin destek gördü. Ama Navaz Şerif uzun yurtdışı şüphe ilham kaynağı olmuştur ve 63 yaşındaki iş adamı devam eden popülaritesi birçok çapraşık vardır.

Ancak, analistler, batı diplomatlar ile çok faktörler kavanoz Pakistanlıların çok sayıda arasında bu garanti desteği vardır. En son kamuoyu yoklamaları Şerif’in PML-N önümüzdeki seçimlerde oyların% 41 kazanacak söylüyorlar. Partinin kendi tahminleri daha muhafazakar ama önemli bir zafer hala noktasıdır.

Model Town Lahore en peluş banliyösünde partinin yenilenmiş kampanya merkezinde, genç işçilerin satır canlı TV yayınları ve sosyal medya izleme ekranları oturup. Onlar hala İngilizce basın veya Twitter daha az, ancak derece popüler yerel kanalları ve Urduca-dil yayınları, elit tarafından büyük ölçüde takip ulusal haber kanalları odaklandık.

Kampanya işçiler iki hafta içinde oy kullanabilirsiniz 85 milyon 20% kararsız olduğuna inanıyoruz söylüyorlar. Çekirdek PML-N oy, sadece altıncı büyük şehirlerde, diyorlar. En batıda bilinmeyen orta ölçekli şehirlerde bulunmaktadır. Ve Navaz Şerif’in servet, eleştirmek değil talip bir şey olarak görülüyor.

Ailesi de dini ve sosyal muhafazakarlık ve yakın Cemaat-i İslami, Müslüman Kardeşler’in yerel şubesine olduğu için bir üne sahiptir. Erken destek Pakistan bir geniş kapsamlı İslamlaşma kampanyası başlattı Ziya ül-Hak, geldi. Destekçileri amacı doğru üstünlük olduğunu söyledi rağmen 1990’larda güç, Şerif, Pakistan geleneksel İslam hukuku güçlendirilmesi mevzuat itti. Sürgün zaman, bir askeri darbe ile, şeriflerden Suudi Arabistan tarafından bir sığınak sunuldu.

Aynı şekilde Washington için sıkıcı, Navaz Şerif ABD önderliğindeki “teröre karşı savaş” için Pakistan destek karşı ve son yıllarda üst El Kaide militanlarının puanları öldürdü ülkenin huzursuz batısında drone grev bir son çağrısında bulundu .

Bu batı endişelendiriyor Ancak, özellikle kentsel elit dışında birçok Pakistan seçmen, bir akor grev. Çekirdek seçim, parti stratejistler ki, “küçük bir kasaba küçük esnaf” dir. “Biz il ve dar görüşlü olarak adlandırılan olsun. Ama bu sorun değil. Biz değildir. Mesajımız ‘en iyi bir Pakistan inşa etmeye devam edelim’, olduğunu. Onların umutları hakkında,” dedi biri.

Pencap ana muhalefet artık Bhuttos ve PPP ama Imran Khan, kriket dönüşen politikacı. Adalet partisi için yaptığı Pakistan Hareketi özellikle değişim isteyen, gençler arasında, pek çok çekti. “Onlar aynı eski yüzleri hasta. Şerif bu seçim bölgesinde insanlara yardım etmek için hiçbir şey yapmadı. Sağlık Onların temel ihtiyaçları, eğitim, güvenlik karşılanmasını değil,” Dr Yasmin Rasheed, bir 63 yaşındaki eski jinekolog dedi Maryam ve babası karşı Khan için kampanya.

Rasheed taraftarlarının iddia edildiği, güç Şerif daha önceki zamanlarda greft ve beceriksizlik tanınmış iddiaları tekrar, cronies kamu bankaları ve ailenin iş yapmak isteyen lehine manipüle tarifelerden büyük meblağlar ödünç edildi. PML-N yetkilileri, 1998 yılında tartışmalı, nükleer denemeler ise, komşu Hindistan ve başarılı ile ülke otoyollar, daha iyi ilişkiler getirdi söylüyor “yetkin yönetim” partinin tarihine ücretleri ve nokta inkar. Bunlar iddialı yeni Metro otobüs toplu taşıma sistemi olarak, Lahore daha yeni gelişmeye de işaret etmektedir. Büyük elektrik kesintileri federal hükümet sorumlu tutuluyor.

Maryam Şerif’in siyasete giriş – ve gelecekteki potansiyel lider olarak onu konuşmak – Ayrıca sayaçları başka bir görüntü sorun: parti çok erkek olduğunu.

“Eğer liderinin kızı üst düzey pozisyonlarda kadınlar için yer sağlayan liderlik açık zihniyet gösterir o zaman öne çıkıyor gördüğünüzde,” Anusha Rehman, eski bir PML milletvekili ve anahtar dedi.

Ancak, birkaç iddia partinin payı liderleri Pakistan ortak insanların acı. Ne de belki de seçmenlerin beklemek ya da isterim. NA-120 seçim merkezi Lahor yeni genişletilmiş sokaklarda içerir rağmen, aileler aralıklı elektrik ve minimum sağlık koyu tek odalı daireler yaşayan pek çok mahalleler vardır. Gıda fiyatları yükselen vardır. Yetersiz beslenme ve hastalık Cepler kalır.

“Bu mali durumunu değil, önemli olan başkaları için bir şeyler yapmak irade var. Sokakta, onların çile bir parçasıyım. Size ait sınıfı hakkında değil … sizin kalbinizde tutun merhamet var,” Maryam dedi .

Dış kalabalığın önünde daha kalındır. Et mağazaları bu cadde satır ve yaprakları kemik ve kan arasında çatıları toprak düşen. Parti aktivistleri not “, kim geliyor bak”. Kasaplar dalga kanlı ellerini sırıtarak. Geri adayın gülümseyen kızı dalgalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir