Polikistik Over Yumurtalık Kisti

By | 26 Ocak 2012

Polikistik Over, Yumurtalık kisti ya da polikistik over sendromu olarak adlandırılan bu hastalık Erişkin kadınlarda görülen bir tür hormonal bozukluktan kaynaklanır. Özellikle doğurganlık dönemindeki kadınların yumurtalarında görülen yumurta şeklinin bozulması ve yumurtalarda çok sayıda kistin oluşmasına denmektedir. Over yumurtalık demektir poli kistik ise çoklu kist anlamına gelir.

Polikistik Over Yumurtalık Kisti’nin Nedenleri

Polikistik Over’în temel nedeni Hipofiz bezi’nin yüksek miktarda LH hormonu salgılamasıdır. Bu hormon dengesizliği yumurtalıkların androjen salgılarında artışa neden olur böylece çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir.

Polikistik Over Yumurtalık Kisti Belirtileri

1.Aşırı kıllanma
2.Akne (sivilceler)
3.Adet dögüsünün bozulması
4.Adet düzensizliği
5.Kilo artışı
6.Tüylenme

Uyarı: kılolanma ve tüylenmenin nedeni ise yumurtalıkların bir erkek hormonu olan testesteron üretmesinden kaynaklanır.

Polikistik over sendromu, Kolesterolü artırabilir kandaki trigliserit oranını artırabilir. Kısırlığa neden olabilir. Uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi ek hastalıklara
zemin hazırlayabilir.

Polikistik Over Yumurtalık Kisti Tedavisi

Aslında Polikistik over tedavisinde hedef alınan şey belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Kıllanma ya da gebe kalamama gibi durumlar söz konusuysa bu durumların çaresine bakılmaya çalışılır.

Peki Hastalığı önlemek için ve tedavi etmek için neler yapılabilir?

Polikistik over’den uzak kalmak için düzenli kontroller yaptırmalı, tek eşli bir yaşam biçimi seçmeli sağlıklı ve dengeli beslenerek mevsim meyveleri ve mevsim sebzeleri tüketmelisiniz. Tedavi için ise düşük dozda hormon yüklemeleri, Doğum kontrol hapları ve yumurtlamayı sağlayacak Klomifen Sitrat kullanılabilir. Ancak tüm bunları doktor kontrolünde yapmalısınız.

Polikistik Over Testleri

Polikistik Over için belli başlı bir test yoktur. Ancak hasta hikayesi, Fiziksel ve pelvik muayene, Kan testleri ve Pelvik ultrason ile hastalık hakkında teşhis konulabilir. Son olarak Polikistik Over sendromu tedavisi olan bir rahatsızlıktır önemli olan iyi beslenmeniz düzenli yaşamanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır.
Geçmiş olsun

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir