Ölü Sayısı 400’e Ulaştı

By | 29 Nisan 2013

Uyarılar güvensiz olduğunu verildi bir gün sonra – Bangladeş’te Polis Çarşamba günü çöktü sekiz katlı bina en az 352 işçi ölümleri üzerinden ceza ihmal için iki fabrika sahipleri gözaltına aldı.

Savar, Dakka hemen kuzeyinde, en Rana Plaza kompleksi için inşaat izni veren karışmış iki mühendis de düzenlenen ediliyordu. Binanın sahibi onu saklandığı yerden çıkarmak için bir girişim eşi alarma sınır yetkilileri koymak ve tutukladı polis tarafından aranan ediliyordu.

Cumartesi günü yaklaşık 30 ölüm bulundu ve polis, üzerinden kurtarma ekipleri hala elektrikli matkaplar, kürek, demir çubuk ve çıplak elleriyle kullanarak dün gece arıyorlardı, bükülmüş çelik ve beton altında ölü ve canlı tuzak, gibi birçok 900 olarak insan kayıp kalır söylemek edildi . Çöküşü de öfke araba yandı göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanarak Cumartesi günü polisle, protestolar ve çatışmalar gün yol açtı.

Bu zincir Savar binanın bir katında kullanılan ortaya çıktı sonra Londra’da, göstericiler Oxford Street PRIMARK amiral gemisi mağaza önünde toplandı. Bir dilekçe ölen ya da yaralanan işçilerin ailelerine telafi etmek için Primark ve fabrikalar kullanılan Matalan ve Mango, dahil olmak üzere diğer markalar, çağrısında başlatılmıştır.

Murray layık, Want kampanya grubu Savaşı, onlar kötü yoksul Asya ülkede ihtiyaç duyulan işler mal olabilecek bir boykot çağrısı olmadığını söyledi: “Biz PRIMARK bir mesaj göndermek için buradayız bu ölümlerde Bangladeş bir kaza değildi – onlar tamamen önlenebilir ölümlerin vardı PRIMARK ciddi bu işçilere sorumluluğunu almış olsaydı, hiç kimse ihtiyaç öldü “..

Savunucuları Primark, Matalan ve Mango ülkede “sona güvensiz fabrika koşulları” sona erdirmek için Bangladeş yangın ve bina güvenlik anlaşması imzalamak istiyoruz.

Binanın altıncı ve yedinci katlarda olmuştu Yeni Dalga Giyim ve New Wave Bottoms fabrikalar, sahipleri Cumartesi sabahı, İngiltere’de 212 mağazası bulunan Matalan, bir sözcüsü erken saatlerinde polise teslim oldu sonra , şunları söyledi: “Biz onlarla herhangi bir mevcut üretim yok, ancak biz, New Wave Matalan bir tedarikçisi olmuştur doğrulayabilirim.” Tutuklamalar Sohel Rana, Rana Plaza siyasi bağlı sahibi, izinleri olmadan kompleksi inşa etmek için izin olduğunu âyetlerini üzerinde kamu öfke büyüyor sonra gelir, ve bu giysi fabrika sahipleri duvarlarında görünen büyük çatlaklar rağmen binaya işçileri emretti ve sarsıntıları önceki gün yapısına hissediliyor.

Işçi on binlerce Dhaka etrafında hazır giyim fabrikası kemer protesto devam ederken, hükümet yarına kadar kapalı kalması tüm fabrikalar emretti. “Bu işçiler sahipleri tarafından ölüme çağrıldı,” Münir Hossain, Dakka Badda alanında bir gösterici söyledi. “Bu bir kaza değil. Bu cinayet.”

Binanın kalıntıları da, gibi feryat yakınları gönüllü site çevresinde yarattığı bir halka karşı itti, mühendisler alt kat ulaşmak için bitişik bina ile tünel edilmiştir. Ordu subayları koordine asker, itfaiyeci ve yerel gönüllü oluşan kurtarma ekipleri, hiçbir kalan kurtulan olmadığından emin olana kadar onlar buldozerler kullanmak konusunda isteksiz olduğunu söyledi var. Ama Cumartesi günü, umutsuz çığlıkları hala beton çatlaklardan duydum ediliyordu. Toz kaplı hayatta çıkardı gibi, gürültü hemen hemen hastaneye götürmek için bekleyen ambulans sirenler boğulma, aileler memnun bekliyor. “Ben yere aniden beni altında bıraktı dördüncü katta,” Nasima Banu, 25, müşterileri arasında Mango listeler Phantom Giyim, önceki terzi söyledi. “Ben canlı toprağa verildi. Ben yine benim koca ve çocuklar görmek asla düşündüm.”

Felaket Bangladeş son iş kazası, 100’den fazla kişi öldü Tazreen moda fabrikada Kasım ayında bir yangın cüceler. Bu kaza hükümet ve üreticilerin reform sözlerini getirdi, ancak analistler hiçbir şey beş ayında değişti söylüyorlar. 700 civarında işçi Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, 2005 yılından bu yana Bangladeş’te İş kazalarında öldü olmasına rağmen, hiçbir fabrika sahibi ihmal suçlu bulunmuştur. “Hazır giyim sektörünün siyasi nüfuz reform zorlaştırır,” Babul Akter, Bangladeş Hazır Giyim ve Sanayi İşçileri Federasyonu dedi.

Savar trajedi zaten kötü çalışma koşulları için eleştiri bakan bir ülke üzerinde baskı artmıştır. Aralık ayında ABD kongre bir grup Bangladeşli ihracatçılar tarafından zevk tesislerin bir yorum çağrısında, Barack Obama’nın ticaret temsilcisi Ron Kirk yazdı. ABD gelişmekte olan ülkelerin ABD’ye ihracat için özel tarifeler verir. Ancak Bangladeş tercihli muamele kaybedebilirsiniz. Bangladeş hazır giyim sektöründe Çin ve İtalya’dan sonra, 2011 yılında dünyanın en büyük üçüncü oldu ve yaklaşık $ 38 (24 £) bir ay bir asgari ücret ile Çin için daha ucuz bir alternatif arayan uluslararası markalar çekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir