Nijerya’da Hıristiyan grup İslamcı saldırılara rest çekti

By | 17 Nisan 2013

Hıristiyan militan İslamcı grup Boko Haram tarafından gerçekleştirilen bombalama yanıt olarak Müslüman hedeflere saldırı tehdidinde sonra Nijerya rakip terörist gruplar arasında bir savaş karşı karşıya kalabilir.

Nijer Deltası (Mend), Nijerya’nın petrol zengini Nijer Deltası’ndaki silahlı grupların çatısı vücut, Kurtuluşu Hareketi bu “Hıristiyanlığın savunmasında” yeni bir terör kampanyası başlatacağını söyledi.

“Cami, hac kampları, İslami kurumlar, nefret doktrinleri yaymak İslam olaylar ve din adamlarının suikastlar büyük cemaat bombalama bu haçlı seferinin temel misyonu oluşturacak,” Mend sözcüsü Jomo Gbomo bir e-postayla gönderilen açıklamada.

Grup kiliseler ve bazı tahmin son yıllarda Hıristiyanlar ve Müslümanlar da dahil olmak üzere 1.000 ‘den fazla kişi, öldürdüler kuzey Nijerya’da, Hıristiyan nüfus karşı devam eden saldırılara yanıt gibi görünüyor.

Mend Barbarossa Harekatı kod adlı olacağını söyledi şiddet yeni bir tur, tehdidi Hıristiyan grubu 13 polis öldürüldüğü Bayelsa eyaletinde bir tekne, güney Nijerya, pusu sorumluluğunu üstlenen bir hafta sonra gelir.

Mend Müslüman hedeflere yaygın saldırılar için kapasiteye sahip olup olmadığı hakkında sorular olmasına rağmen Açıklamada, Nijerya’da endişe istenir.

“Biz bir şey hayal oluyor doruk üzerinde – biz kuzeyde neler için Hıristiyan misilleme cinayetleri bir tür deneyim olacak bir ihtimal,” Tolu Ogunlesi, güney Nijerya’da Müslümanlara saldırılar için bir gazeteci ve tanık dedi .

“Ben bunu yapacak Mend olacak sadece emin değilim. Sadece Boko Haram gibi, tek bir örgüt ama farklı yüzler ve gölgeler hepsi aynı adı kullanarak değil.”

Mend son aylarda giderek parçalanmış ortaya çıkmıştır. Müslümanlara karşı mevcut tehdidin arkasındaki grup, 2009 yılında Med ve Nijerya hükümeti arasında kararlaştırılan af karşı döndü hoşnutsuz militanları oluşmaktadır inanılıyor.

“Mend artık geçmişte yaptığı şekilde var,” Ken Henshaw Nijer Deltası merkezli grup Sosyal Eylem den dedi. “Onlar gerçekten kargaşa tüm kabul af ve kollarını teslim açığa çıkarmak için kapasiteye sahip Mend anahtar karakter. Ben şiddet aynı seviyede yapabilir kalan kimse düşünemiyorum.

“Ama bu tehdit hafifçe ele alınmalıdır sanmıyorum. Şu anda Nijerya işler kontrolden çıkıyorum, bu nedenle uçucu,” Henshaw ekledi. “Burada başka insanları öldürmek için tehdit eden bir grup, bu ciddiye alınmalıdır.”

Son yıllarda Nijerya’da Hıristiyanlar tarafından saldırı veya Müslümanlara karşı tehditler bir dizi olmuştur. 2011 yılında Akhwat Akwop adlı bir grup – iddia adı Boko Haram Hıristiyan eşdeğer – bu kuzeyde Hıristiyanlar azat olur iddia, Müslümanlara karşı terör saldırıları tehdit kuzey Nijerya’da broşürler dağıtmaya başladı.

Mend bu saldırıların sorumluluğunu iddia olmasa da Ocak ayında Nijer Deltası’nda Rivers eyaletinde Müslümanlara karşı saldırılar, vardı.

“Güney Nijerya’da Müslümanlara karşı saldırılar için bazı örnek vardır,” Adunola Abiola, kurucusu Güvenlik Afrika düşünün dedi. Mend artık tehdit saldırıları gerçekleştirmek için yetenek ve ağları konusunda gerçek sorular olmasına rağmen “Ve, bu sadece Nijer Deltası ile sınırlı bir grup olmadığını hatırlamakta yarar var – daha önce Lagos ve Abuja ameliyat var . ”

Geçen ay Mend lideri Henry Okah bir Güney Afrika mahkeme 2010 yılında Nijerya’nın başkenti Abuja, ikiz araba bombalama üzerinde terör onu mahkum sonra hapiste 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mend tehdidi Okah serbest bırakılması için müzakere içine hükümeti zorlamak için denemesinde olduğu spekülasyon vardı. “Bu cümlenin zamanlaması bu federal hükümet ile vekil çatışma çeşit olarak tasarlanmıştır olabileceğini bana gösteriyor,” Abiola dedi. “Ama zaman içinde bu noktada ve Nijerya’da olayların tahmin edilemez dönüş, her şey mümkündür ve göz ardı edilmemelidir verilmiştir.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir