Nedir Bu Çanta Fiyatları

By | 15 Mayıs 2012

“Araştırmacı ekonomi gazetecisi (!)” olarak yollara düştüm… Nişantaşı’nda kadınlarımızın alışveriş ettikleri butiklerdeki ithal malı çantaların fiyatlarını inceledim.

O da nesi? Nişantaşı’nda fiyatı 2 bin YTL ile 6 bin YTL arasında değişen bayan çantaları satılıyor. Bir zamanlar pahalı bayan çantası markası Louis Vuitton idi… Şimdilerde Louis Vuitton’un fiyatları ucuz kalmış.

6 bin YTL’ye kadın çantası satılıyor. Hesabını yapmışlar. Üretim maliyeti 60 – 80 dolar, ünlendirme masrafı 500 dolar! Satış fiyatı?.. Çantasına, modasına göre değişiyor

İkinci yazıda ise son senelerde moda evlerinin giyim, aksesuvar ve kokudan değil, deri eşyadan para kazandıkları, gelirlerinin yarıdan fazlasının deri eşya satışlarından geldiği belirtiliyordu.

Reklam gücüyle her sene bir başka misal bayan çantası öne çıkıyor. Geçen sene püsküllü “Balanciaga” çantaları 2 milyon YTL’den satılıyordu. Bu yıl Prada’nın yan markası “Miu Miu” çantaları 2.200 YTL’den, “Prada”lar 2.500-3.000 YTL’den satılıyor.

İsmi tanınmış modaevleri ve yeni markalaşan firmalar yeni yeni modellerle bayan çantalarını piyasaya sürmeye ve de bunların fiyatını sürekli artırmaya başlamış.

Nerede geziyorlar acaba?

Merak ettiğim, bayanların bu çantaları kollarına takarak nerelerde gezindikleri, kimlere ortaya koymak için satın aldıkları? Diyelim ki, New York’ta Beşinci Cadde’de yahut Madison Caddesi’nde, Paris’te Champs Elysees’de yahut Boulevard St. Germain’de dolanıyorlar. İstanbul’da Nişantaşı’nda yürüyecek kaldırım yok. Ankara’nın Kızılay’ının, İzmir’in Kordon’unun durumu malum…

The New York Times’ta iki yazı yayımlandı. ilk yazıda, tanesi bin dolara satılan deri çantaların maliyet hesabı veriliyordu. Deri, aksesuvar ve işçilik maliyeti 60-80 dolar var olan bu çantaların, tüketiciye tanıtılması, meşhur hale getirilmesi için yapılan reklam harcamalarının çanta başına 500 dolara ulaştığı anlatılıyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir