Nawaz Sharif’in Kazanması Ne Anlama Gelir

By | 18 Mayıs 2013

Seçimlerde Navaz Şerif’in şaşırtıcı zafer daha istikrarlı bir Pakistan için umut bölgedeki komşuları ve diğer ülkeler tarafından memnuniyetle kesindir – ama çok, Pakistan ordusu ile çalışma yapabiliyor ne kadar etkili bağlıdır, Ahmed Rashid yazıyor.

Bay Şerif iki kez başbakan 1990’larda bakanı ve o Hindistan ile barış yapmak için gerçek bir çaba iki kere ama bir askeri yol açtığını sonunda 1999 yılında tartışmalı Keşmir’de Kargil savaş başlattı saldırgan ve uzlaşmaz ordusu tarafından her adımda bertaraf edildi fiyaskosu ve aynı zamanda onun hükümetine karşı bir darbe.

Bay Şerif açıkça bir küresel durgunluk dalmış Batı, içinde Pakistan geleneksel müttefikleri bir kurtarma yolunda çok İslamabad sunmak için olası olduğunu anlar. Ancak, Hindistan potansiyel bir yatırımcı olarak Pakistan en iflas ekonomisini yeniden canlandırmak önemli bir rol oynayabilir.

Bu sefer, ordu – devletin belirgin bir çöküşü ile karşı karşıya – aynı zamanda Hindistan ile ilişkilerin geliştirilmesi fikrine daha uygun, ancak genelkurmay başkanı General Pervez Kayani hala Pakistan kök alarak Hint fabrika ve yatırım fikri itirazlar.

Ana hikaye okumaya devam edin
Daha fazla bilgi

Ahmed Rashid Lahor merkezli bir Pakistanlı gazeteci ve yazar.
Pakistan, Afganistan ve Batı Geleceği – Son kitabı Uçurumun eşiğinde Pakistan olduğunu.
Daha önce çalışır bir bestseller oldu ilk kez 2000 yılında yayınlanan Kaos ve Taliban içine Descent, dahil
Tehdit altında sivil toplum
Ancak, Pakistan caddeleri tek yakın bir ekonomi kurtarmak için gibi, daha az çok az seçenek ve Şerif vardır. Gen Kayani da yıl sonunda istifa nedeniyle ve yeni genelkurmay başkanı da sona Sayın Şerif ve ordu arasında hırçınlık yılları koymak mümkün olabilir.

Boru hattı basınç
Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari neredeyse dış politikası, sağ tarafında kalmak için orduya karar alma teslim oldu.

Bay Şerif bunu pek mümkün değildir ve bunun yerine Amerikalılar, Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Pakistan merkezli Taliban liderleri arasında Afganistan’da aracılık barış yönünde etkili bir politika olması için ordu ile işbirliği gerekir.

ABD askerlerinin huzurlu çekilmesi Karaçi, Afgan savaş ve Kabil’de rejimin hayatta sonu Pakistan liman kenti üzerinden Afganistan’dan gelecek yıl tüm büyük ölçüde Pakistan barış için Taliban zorlayarak rolünü oynar ne kadar ciddiye bağlıdır tablo.

Bay Şerif bunu yapmak için istekli olduğunu – o sınırdan barış olmadan Pakistan iç krizle mücadele mümkün olacak biliyor çünkü.

Pakistan İran ile boru hattı projesi üzerinde ABD baskısı karşı karşıya kalmıştır
ABD İran için nükleer programı empoze BM güdümlü yaptırımlar uymayı Pakistan üzerinde baskı koyar gibi Sayın Şerif İran ile bir ikilem karşı karşıya gelecek. Pakistan sadece iki ülke ve Sayın Şerif arasında inşa edilecek bir kritik-gerekli gaz boru hattı Pakistan ciddi gaz eksik olarak bu program devam etmek isteyeceksiniz için bir anlaşma imzaladı.

Beş Orta Asya devletleri – Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan – kendisi için aynı zamanda Pakistan askeri suçlama – zaten derin Afganistan’dan ABD çekilme ve Taliban kontrol etmek için ABD başarısızlık endişe ediyor. Onlar iktidarda Bay Şerif görmek ve Afganistan’da komisyoncu barış onu beklemek rahatlamış olacaktır.

Giderek daha ilgili ve aşırılık ve Taliban, Pakistan en pandering bile özel kritik hale geldi Pakistan geleneksel müttefiki Çin, şimdi Sayın Şerif bir müttefik aramak ve o aşırılığın Pakistan en tolerans sona erdirmek için ordu ile çalışmak mümkün olacağını umuyoruz .

Sincan Çin ilinden militan Uygur Müslümanlar hala Pakistan eğitim alan, çünkü Çin endişeli.

Tamir çitler
En zor ilişki Amerikalılarla olması muhtemeldir. Bay Şerif, bu seçim kampanyasında diğer politikacılar gibi, anti-Amerikan bir dalga arttı.

Kardeşi Shahbaz Şerif, Pencap eski başkanı bakanı, Washington’un politikaları ve uçağı onun kullanımına karşı öfke bir işareti olarak Pencap eyaletinde Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) için ABD Ajansı tarafından tüm projeler durmuştu.

Ordu özellikle drone füzelerin kullanımı konusunda, Washington ile kendi çok boyutlu kavgalar vardır.

ABD askeri tarafından drone grev iki ülke arasında çekişme önemli bir noktası haline gelmiştir
Ancak, Sayın Şerif o umutsuzca ihtiyaç IMF’den yardım, Dünya Bankası ve diğer küresel kurumlar toplamak için ve o Hindistan ve Afganistan ile bir barış süreci için ABD desteği olmadan bunu yapamam için ABD desteği gerekir bilir.

Bay Şerif dahil olmak üzere birçok siyasetçi, uzun ordu çok uzun süre dış politika üzerinde iktidar tekelini sahip olduğunu hissettim. Hatta seçim günü, bu ülkeden bir New York Times muhabiri, geçici hükümet hakkında hiçbir şey bilmiyordum eylemi tahliye askeri oldu.

Declan Walsh drone füzelerin kullanımı konusunda CIA ve ISI arasındaki çatışma hakkında bir hikaye ile Şubat ayında görünüşe göre can sıkıcı askeri sırt için atıldı.

Sayın Şerif de Pakistan en uzun süren iç isyanlar son çabalarının bir daha samimi ve pragmatik dış politika ihtiyacımız olacak – aşiret bölgelerinde Pakistan Taliban, Belucistan en Baloch ayrılıkçılar ve Karaçi’de birden fazla etnik ve mezhepsel cinayetleri,

Pakistan kendi iç istikrarsızlık oluşturmak yardımcı olmak için Hindistan ve Afganistan suçlamak, eski rejimlerin yaptığı gibi, hiçbir şey giderir.

Pakistan izole duruyor ve mahallede sevmiyordu ve itibarını yeniden kolay olacak değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir