Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğu ve gençliği

By | 27 Ocak 2014

 19 Mayıs 1881 yılında Selanik’te doğan Atatürk, tam doğum tarihini bilmediği için Samsun’a çıkış tarihini doğum günü olarak kabul etmiştir.

Okul çağı gelen Atatürk’ün annesi mahalle mektebine babası ise şemsi efendi ilkokuluna gitmesini ister. En sonunda önce mahalle mektebine başlayan Mustafa, birkaç gün sonra Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti.  Atatürk, okul seçimindeki bu kararı için hayatı boyunca babasına minnettarlık duymuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğu ve gençliği

1888 yılında babasını kaybetti.  Bir süre Rapla Çiftliği’nde annesinin üvey kardeşi Hüseyin’in yanında kalıp hafif çiftlik işleriyle uğraştıktan sonra eğitimsiz kalacağından endişe eden annesinin isteğiyle Selanik’e dönüp okulunu bitirdi.

Mustafa, seküler bir okul olan ve bürokrat yetiştiren[14] Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydoldu. Ancak muhitindeki askerî öğrencilerin üniformalarından da etkilenerek annesinin karşı çıkmasına rağmen 1893 yılında Selânik Askerî Rüştiyesi’ne girdi. Bu okulda Matematik Öğretmeni Yüzbaşı Üsküplü Mustafa Sabri Bey ona anlamı mükemmellik, olgunluk olan “Kemal” adını verdi.

Birçok okulda öğrenim gören Mustafa Kemal Atatürk çok başarılı bir öğrencilik dönemi geçirerek okulundan mezun oldu ve ardından İstanbul’da Genelkurmay Karargahında görev aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir