MP3 PLAYER İLE MÜZİK HERAN YANINDA

By | 26 Mart 2012

MP3 PLAYER İLE MÜZİK HERAN YANINDA

MP3 Player bir “codec” sıkıştırma/açma modülüdür. Ses verilerini mümkün olduğu kadar az kayıpla daha az yere sığdırmaya yarar. Mp3 Player, çok az kayıpla, orijinal sıkıştırılmamış ses dosyasını 12:1 oranına kadar küçültebilir. Bundan daha yüksek oranlarda sıkıştırma yapmak da mümkündür ancak kayıplar daha yüksek olmaya başlayacaktır ve ses kalitesi düşecektir. Bu şekilde sıkıştırılmış bir ses dosyası mp3 player dosyası olarak adlandırılır ve bu sıkıştırma yöntemini tanıyan programlar aracılığı ile dinlenebilir. Ayrıca dosyanın belirli bir tanımlayıcı kısmı olmadığı ve tamamen veriden oluştuğu için her bir MP3 Player parçası dinlenebilir durumdadır. Yani MP3 dosyalarını bölebilir ya da internetten gerçek zamanlı dinleyebilirsiniz, tüm dosyanın elinizde olması gerekmez.

Kesintisiz Müzik

MP3 Playerlarla müzik dinlemek için CD vb. eşyalara ihtiyaç yoktur. MP3 şarkılarını MP3 Playerın hafızasına, bilgisayar üzerinden, USB bağlantısı yoluyla indirerek, yüksek ses kalitesinde dinleyebilirsiniz. MP3 Player ile uyumlu, MP3 Player formatlı şarkıları çalar 4-5 dakikalık bir MP3 müzik dosyası 3 – 3,5 megabayt büyüklüğündedir mp3 playerların 64, 128, 256, 512 MB, 1,5- 5- 10-20-40 GB’lık modelleri vardır. Yaygın kullanılan 128 MB hafızalı olan modellere yaklaşık 85 şarkı sığar Bu kapasite, ikiye katlanılarak devam ederse en yüksek hafızaya sahip 40 GB’lık Jukebox’lara yaklaşık 10 bin şarkı sığar.

En ucuz MP3 Player modellerinde bile FM radyo, radyodan ve dışarıdan ses kaydı özellikleri vardır. Bazı modellerde ise bellek kartı olarak da kullanılabiliyor. Yani MP3 Player ile fotoğraf ve metin dosyalarımızı taşıyabiliyoruz. MP3 Player ince kalem pille çalışırlar ve bu jukebox’ların pili şarj edilebilir. Tüm MP3 Playerlarda, 2-4 satır LCD ekran vardır ve şarkı isimlerini gösterirler. Bu sayede şarkıları kolayca bulabilirsiniz. Jukebox’larda, şarkıları klasör haline getirebilirsiniz.

http://www.grundig.com.tr/ses-ve-goruntu/ses-grubu/mpixx-1200-pmp/ adresinde Grundig MP3 Playerları bulabilirsiniz. Grundig ürünlerini incelemeden teknolojiyi takip edemezsiniz. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir