Motorola Apple İle Patent Savaşında

By | 08 Mayıs 2013

Apple karşı patent tedbir açtı Google’ın sahip olduğu Motorola Mobilite Almanya’nın mobil pazarındaki konumunu kötüye, AB yetkilileri söyledi.

Motorola 2012 yılı Şubat ayında veri iletim teknolojisi ile ilgili patentler kullanılan Apple ürünleri üzerinde bir emir kazandı.

Apple patent kullanmak için Motorola bir lisans ücreti ödemeyi teklif etti – ama iki şirket bir fiyat anlaşamadı.

IPhone dahil olmak üzere Apple ürünleri, anlaşmazlık sırasında satış çekildi.

Akıllı telefon ve iPad çeşitli modeller, Apple’ın Alman web sitesinde satış çıkarıldı – ama yine de ülkedeki diğer mağazalarda mevcuttu.

Veri patent
, Cep telefonu sinyali olarak standartların çalışması için gerekli görülen patent – anlaşmazlık standart temel patentleri (SEP) olarak bilinen şeyin kullanımı etrafında döner.

Bu durumda Motorola’nın yenilik dünya çapında GSM hücresel ağlar tarafından kullanılan GPRS veri iletim standardı için çok önemli sayılır.

SEP’lerdeki sahipleri lisans sözde adil, makul ve ayrımcı olmayan (Frand’in) şartlarda bir ücret karşılığında rakiplerine patent kullanımı yükümlüdür. Daha basit terimler – makul bir fiyat.

AB Rekabet Komisyonu Motorola bir anlaşma girmek için Apple’ın belirgin istekli rağmen bir emir aranan savundu.

Yaptığı açıklamada, komisyon şunları söyledi: “ihtiyati tedbir için başvuru patent ihlalleri için olası bir çözüm ise, standart temel patent söz konusu olduğunda bu tür davranış kötü niyetli olabilir ve potansiyel lisans, adil, makul ve olmayan bir lisans girmek için istekli olduğunu açısından ayrımcı. ”

‘Tüketici seçim’
AB Rekabet Komiseri Joaquin Almunia ekledi: “fikri mülkiyet korunması yenilik ve büyüme bir köşe taşıdır Ama çok rekabet..

“Ben şirketlerin zaman yenilikçi ve sundukları ürünlerin esas hakkındaki rekabet harcamak gerektiğini düşünüyorum -. Yenilik ve tüketici tercih zararına rakipleri kadar tutmak için fikri mülkiyet haklarının kötüye değil”

Komisyon tutumu davayla ilgili “ön görünüm” bir parçasıdır. Motorola öncesinde nihai karar konumunu savunmak yapabiliyor.

Motorola sözcüsü Katie Dove AFP’ye verdiği demeçte: “Biz Avrupa Komisyonu ile kabul ihtiyati tedbir sadece isteksiz lisans karşı aranan ve, bu durumda, Motorola Mobility kurulan prosedür takip edilmesi gerektiğini.

“Apple mahkeme istekli bir lisans olarak kabul önce altı teklifi yapmak zorunda kaldı.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir