Meme Kanseri Teşhisi, Belirtileri ve Tedavisi

By | 01 Kasım 2011

Meme kanseri günümüz de özellikle kadınlarda olmak üzere yüksek oranda görülen bir hastalıktır. Çok tehlikelidir ve erken tanı yapılmazsa memenin alınmasına hatta ölüme bile götürebilir. Meme kanserini özelliklede 50 yaşından yüksek yaştaki kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu yaştan sonra görülme riski çok fazla olur. Fakat genç yaşta da rastlanabilir.

 

Meme kanserinin belirtileri memede sertleşme, şişme, derinin kalınlaşması, meme ucunda içeri doğru çekintiler, memenin şeklindeki belirgin değişikler ve memenin etrafında yaralar ve kızarıklıkla belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerden bir kaçı dahi olsa fark edildiği zaman mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. Eğer ki erken tanı konularsa tedavisi kolaylıkla yapılabilir. Fakat konulmaz ise durum kötüye gidebilir ve önünü alamazlar.

Meme kanserinin tedavisi ise hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Örneğin hastalık çok fazla ilerlemediyse ve sadece lif bölümlerinde görülüyorsa lif bezleri ameliyat ile alınarak hastalık ortadan kaldırılır. Eğer ki daha da ileriye gitmiş ve göğüs bölümünden çıkmış bir hale geldiyse mastektomi tedavisi uygulanır. Mastektomi tedavisinden sonra göğüs tamamen alınır. Böylelikle hastalık yok edilir. Fakat hastalık bu evreyi de geçmişse ve mastektomi tedavisi de işe yaramayacak durumdaysa artık yapılacak bir şey yoktur. Bu durumda yapılacak tek şey hastanın ömrünü uzatmaya çalışmak için bazı tedavi yöntemleri, ağrısız ve hasta olmadan bir dönem geçirmesi için bazı ilaçlar ve mutlu bir dönem geçirmesi için çaba sarf etmeliyiz.

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir