LED TV TEKNOLOJİSİ

By | 24 Mart 2012

LED TV TEKNOLOJİSİ

Son zamanlarda önde gelen teknoloji firmalarının led tv‘leriyle kullanıcılarının karşısına çıktığına şahit oluyoruz. Ancak LCD’lerin ardından son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz LED TV‘ler kullanıcılara ne sunmaktadır bunu kullanıcılar tam olarak bilmiyorlar.

HD Görüntü Kalitesi

Pazarlamacıların her zaman yapmaktan çekinmedikleri bir şey vardır. Pazara sürdükleri yeni ürünü olabildiğince abartırlar ve adeta söz konusu ürünün devrim nitelinde olduğu müşterilere hatırlatılır. LED TV‘leriyle kullanıcıların karşısına çıkan şirketler de bundan farklı davranmıyor aslında ama LED TV’ler gerçek anlamda bir teknoloji harikalarıdır. LED TV‘ler aslında LCD TV olarak da düşünülebilir. Light-emitting dioedes olarak da bilinen LED TV’ler arkadan aydınlatmalı bir LCD TV’dir. Plazma ve OLED teknolojilerinden farklı olarak LED TV’lerin kendine özgü bir ışık kaynağı vardır. Bu ışık kaynağı sayesinde daha az elektrik harcayarak %30 tasarruf etmenizi sağlarlar. Ayrıca yine bu ışık sayesinde görüntüler her zamankinden daha renkli ve kaliteli olarak ekrana yansır.

LED TV arka aydınlatması güç tasarrufu konusunda önemli bir teknoloji olarak görülebilir. LED TV’ler (Light Emitting Diyote) LCD TV’lerin daha geliştirilmiş modelleridir. LED TV’lerin standart LCD TV’lerden farkları, ekranda görüntü oluşturulurken kullanılan arka aydınlatma teknolojisindeki yeniliktir. LCD TV’lerde ekranın arkasına yerleştirilmiş bir floresan lambanın sürekli aydınlatması sonucu görüntü oluşturulur. LED TV’lerde ise ekranın tamamını kaplayan 100 ila 10.000 adet LED lambanın mikro işlemci sayesinde sadece ihtiyaç olan kısımda aydınlatma sağlayarak görüntü oluşturur, bu sayede LED TV’ler LCD TV’lere oranla daha parlak görüntü sağlarlar ve daha az enerji tüketirler. LED TV’ler için aslında LCD TV’lerin ulaştığı son nokta diyebiliriz. LED TV’lerin standart LCD TV’lerden farkları, ekranda görüntü oluşturulurken kullanılan arka aydınlatma teknolojisindeki devrimsel yeniliktir.

http://www.grundig.com.tr/lcd-televizyon/led-tv-urunleri/ adresini ziyaret ederek Grundig led tv’leri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir