Laptopların Aşırı Isınmasını Önlemek

By | 25 Aralık 2012

Laptopların Aşırı Isınmasını Önlemek
Laptoplar çağımızın bilgisayarları. Yavaş yavaş yerlerini mobil cihazlara bıraksalar da çalışma kolaylığı ve pil süresi onların daha uzun süre yaşamda kalacağına bizleri inandırıyor. Laptopların birçok sorunu vardır ancak bunların en başında aşırı ısınma sorunu gelecektir.

Laptopların aşırı ısınmasını önlemek amacı ile yapılan laptop soğutucular vardır. Ancak bu soğutucular pilden enerji emdiğinden eğer seyahatte iseniz veya yanınızda şarj edeceğiniz bir priz yok ise soğutucu takmak pekte akıllıca olmaz. Bunun yerine bilgisayarınızı güç tasarrufu moduna getirerek onun daha az enerji harcamasını sağlar ve aynı zamanda donanımlara daha az yüklenerek daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir yönden ise daha farklı bir fan taktırabilirsiniz. Normal fanınız size küçük geliyorsa biraz daha büyüğünü taktırarak bu ısınmayı bir nebze azaltabilirsiniz.

Öte yandan aynı fanın daha da hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir yazılım sayesinde fanın dönüş hızını ayarlayabilirsiniz. Ancak dikkatli olun. Eğer biraz aşırı yüklerseniz fanınızı yakabilirsiniz. Bunun nedeni ise siz hızı arttırmak için ayarlamalar yaptığınızda o program yazılımlara müdahale eder ve gönderilen elektrik miktarını arttırır. Bu da fan hızını arttırır.

Son yol ise bilgisayarınızın altındaki delikleri kapamamaya çalışın. Bilindiği üzere fanlar havayı aşağıdan alır yukarıya doğru üfler. Bu olayda laptopu soğutur. Ancak o delikler kapandığında fanın hava alması zorlaşır ve yolladığı sıcak havayı çekerek tekrar sıcak hava üfler. Bu da soğutma açısından pek bir işe yaramaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir