Kuzey Kore Güney Kore’nin Ortak Fabrika Teklifini Reddetti

By | 03 Nisan 2013

Çarşamba günü Kuzey Kore sadece Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı Pyongyang savaşçı duruşu kelimeleri eyleme hareket ettiğini son işareti Kuzey ağır silahlı sınır üzerinde ortaklaşa yürüttüğü fabrika parkına giren Güney Koreli işçiler çubuklu.

Kaesong hareket Kuzey onun uzun kepenkli plütonyum reaktörü ve Pyongyang gelişmekte ve ABD de savurmak tehdit etti nükleer silah için yakıt üretmek ancak uzmanlar don olabilir, her ikisi de bir uranyum zenginleştirme tesisi, yeniden duyurdu bir gün sonra geldi ‘t yıllardır gerçekleştirmek mümkün olacağını düşünüyorum.

Son haftalarda Kuzey yükselen retoriği müttefikleri rutin ama Kuzey Kore iddiaları dediğimiz yıllık Güney Kore-ABD askeri tatbikatlar nükleer yetenekli bombardıman ve stealth jetlerinin uçuş dahil ABD askeri gücünün bir göstergesi, tarafından karşılandı işgali hazırlıklar vardır .

Kaesong sanayi parkı 2004 yılında üretim malları başlamış olan ve üç yıllık bir ateşkes ile 1953 yılında sona eren savaş Kore arasındaki bir başka düşmanca bir ilişki içinde işbirliği alışılmadık noktası olmuştur. Hatta yüksek gerilim geçmişte bölüm aracılığıyla, kendi operasyonunun devamlılığı başka bir Kore Savaşı olası değildir ve müreffeh dinamik Güney Kore yatırımlarının güvende olduğundan yabancı çok uluslu güvence verdi.

“Kaesong fabrika parkı Kore arasındaki yumuşamanın en son kalesi olmuştur,” Hong Soon-jik, Seul merkezli Hyundai Araştırma Enstitüsü’nde bir Kuzey Kore araştırmacı söyledi.

O Seul kendi cezalandırıcı tepki ve Pyongyang sonra başka bir hamle ile geri vuracaktır ile reaksiyona girebilir çünkü Kore arasındaki gerginlik Kaesong üzerinde daha fazla tırmandırmaya söyledi.

Kuzey Kore’nin Kaesong ve Kuzey Kore sınırında şehrinde bulunan ve 50.000 ‘den fazla Kuzey Koreliler için iş sağlar sanayi parkı, girmesini Güney Koreliler engelleyecek kadar uzun belirsizdir. 2009 yılında ABD-Güney Kore askeri tatbikatlar üzerinde gerginlikler parkta son büyük kesinti sadece üç gün sürdü.

Seul Birleşme Bakanlığı sözcüsü Kim Hyung-suk Pyongyang Güney Koreliler Kaesong eve dönmek için izin söyledi. Kaesong itibariyle yaklaşık 860 Güney Koreliler bazıları 33 işçi Çarşamba döndü. Ama Kim parkı Çarşamba seyahat için planlanan vardı yaklaşık 480 Güney Koreliler reddetti giriş gönderildiğini söyledi.

Kamyonlar Kuzey girmesinden reddedilmesinin ardından, sadece birkaç dakika bu kadar başlığı sonra, sabah da Paju sınır kapısı yoluyla Güney Kore geri akış.

Pyongyang Kuzey Kore emek ve Güney Kore know-how ile çalıştırılan park kapatmaya geçen hafta tehdit etti. Onu yoksul ülke için önemli döviz kaynağıdır, çünkü Kuzey Kore’nin henüz parkta bitirmeseydim dedi Güney Kore basınında çıkan haberlere fazla kızgınlığını dile getirdi.

120 Hakkında Güney Koreli firmaların diğer ülkelere ihracat için Güney geri kamyonla geçtiğimiz yıl gibi saatler, giyim ve ayakkabı gibi malların 470.000.000 $ üretilen Kaesong fabrikaları faaliyet göstermektedir. Sanayi parkı Kuzey Kore’nin düşük ücretler yararlanmak için orada çalışır ama genel Güney Kore ekonomisi için önemli değil küçük işletmeler için çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir