KARACİĞERİN KİSTİK HASTALIKLARI

By | 14 Şubat 2012

Karaciğer kistleri karaciğerden kaynaklanan sıvı yani kist içerikli tümörlerdir. Bunlar iyi ya da kötü huylu olabilirler.

Öncelikler karaciğerin bast kistleri denilen yani hiç bir tehdit yada tehlike içermeyen kistlerin ki bunlar tek yada çok sayıda olabilirler. Onun dışında karaciğerin abseleri ( karaciğerde cerahat yada iltihab birikimi ) , karaciğerin kistik tümörleri ki bunlara kist adenom veya kist adenokarsinom denir ve bunun dışında çok sık rastlanan özellikle ülkemizde çok sık görülen karaciğerin kist hidatik hastalığıdır.

Kist hidatik hastalığı daha çok köpekler veya kurtların dışkısı vasıtasıyla yayılan ekinococus granulosus ya da ekinococus alveolaris denilen parazitler yoluyla burada otluyan koyunlar ya da sığırlara bulaşır ve koyunların, sığırların etleriyle de insanlara bulaşır.

Sindirim sisteminin değişik organlarında da yerleşebilmesine rağmen en sık karaciğere yerleşir ve burada hızla yayılan bir parazit enfeksiyonu meydana getirebilirler tanısında ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR ( manyetik rezonans ) , kan tetkikleri gibi çok değişik tanı ve görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavisine gelince özellikle kist hidatiklerde bazen dışarıya perkütan drenaj denilen bir radyoloğun oraya iğne batırması ve içeriğin dışarı boşaltılması ve içeriye ilaç verilmesi ki çoğu zaman alkol verilir, bunun dışında ERCP denilen bir endoskopik yöntemle safra yolundaki tıkanma yaratan kistlerin alınması ve onların bağırsağa akıtılması, bunun dışında da cerrahi girişimlerle sıklıkla laparoskopik olarak kapalı ameliyatlarla tedavi edilmektedir.

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir