Fotoğraf Makinesi

By | 23 Mart 2012

FOTOĞRAF MAKİNELERİ İLE ÖLSÜZLÜK SİZİN OLSUN

Fotoğraf, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey üstüne düşmesi ve duyar kat üstünde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinelerinde, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışık; objektifte ulaşır ve odaklanır, sonra hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen diske ulaşır. Bu diskin amacı; gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik sayesinde yapar. Objektifte toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerek örtücüye ulaşır. Örtücü perde çekim sırasında önceden seçilen bir süre boyunca açık kalarak, ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

Dijital Fotoğraf Makineleri

Dijital fotoğraf makineleri, fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan elektronik bir cihazdır. Geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğraf filmleri kullanılmaz. Bunun yerine ışık film görevi gören ve adına sensor denen yeşil, kırmızı ve mavi renge duyarlı hücrelerden oluşan sandviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer ve bu katmandan alınan değerlerle fotoğraf dijital olarak saklanabilir. Günümüzün dijital fotoğraf makineleri tipik olarak çok fonksiyonludur ve fotoğraf çekiminin yanı sıra ses veya görüntü kaydetme özelliklerine de sahiptir.

Alacağınız fotoğraf makinelerinin formatı, en belirleyici faktördür. DSLR’lerin genel olarak profesyonel, yarı profesyonel ve ileri seviye kullanıcılara hitap ettiği bilinmektedir. Ancak DSLR fotoğraf makineleri bu işe yüksek bütçe ayırabilecek kişilere yöneliktir; çünkü farklı tür fotoğraflar için farklı objektifler, farklı optik kalitelerle her zaman ilgi alanınıza girecektir. Bu objektifler 100 dolardan başlayıp birkaç bin doları bulan fiyat aralıklarıyla farklı kullanıcılara hitap ederler. Ayrıca flaş, filtre seti gibi aksesuarlara da yatırım yapmanız gerekebilir.

Ama amacınız sadece güzel dakikalarınızı, mutlu anlarınızı ölümsüzleştirmek ve bir fotoğraf karesi haline getirmekse, çok yüksek bütçeli bir fotoğraf makinelerine gerek yoktur. Küçük dijital fotoğraf makineleri sizin için yeterli olacaktır. Fazladan masraf yapmamış olursunuz. http://www.grundig.com.tr/ses-ve-goruntu/kamera-grubu/gsc-510-dijital-fot-mak/ adresinde size en uygun fotoğraf makinelerini bulabilirsiniz. Mutlaka ziyaret ediniz.
toğraf makinelerini bulabilirsiniz. Mutlaka ziyaret ediniz.

Category: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir