Etiketler

By | 29 Mart 2013

Etiketler günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan malzemelerdir.  Hemen hemen her firmanın ihtiyaç duyduğu bir sistemdir. Özellikle bir sektörde imalat ve üretim yapan firmalar mutlaka kullanmaktadır. Çünkü etiketleme sayesinde, üretilen ürünlerin kaydı tutulmakta, aynı zamanda üretilen ürünlere belli bir düzen ve kolaylık sağlanmaktadır. Etiketler diyoruz çünkü onlarca etiket türü vardır. Sektörden sektöre kullanılan etiket türleri değişkenlik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, bir bilgisayar teknik servisinde, gelen arızalı cihazların kaydını tutmak amacıyla üzerlerine yapıştırılan etiketler, yapıştırıldığı yerden çıkartıldığında iz bırakmazlar.

Ancak yine bilgisayar sektöründen örnek vermek gerekirse, sıfır satılan bir dizüstü bilgisayarı aldığımızda, cihazın arka kısmında bir etikette, söküldüğü zaman garanti dışı kalır yazan bir etiket olur. Bu etiketi söktüğünüzde mutlaka izi kalır. Böylece cihazın açıldığını varsayabilir ve garanti dışı kalmış olur. Böyle göze ufak gelebilecek şeyler için bile türlü çeşit etiketler vardır.

Başka bir örnek vermek gerekirse, tekstil sektöründe imalatta kullanılan care label yâda Avrupa akmaz dediğimiz bir kumaş etiket çeşidi vardır. Yâda diğer bilinen bir adıyla yıkama talimatı etiketidir.  Bu etiket giysilerin kaç derece nasıl yıkanacağı ile ilgili bilgiler vermektedir. Yine aynı şekilde giysinin markası da bir etiket türüdür. Yine aynı şekilde ürünün satışa konduğu mağazalarda, ürün üzerindeki fiyatta bir etiket çeşidi olmakla birlikte, ona da fiyat etiketi demekteyiz.

Etiketlerin kullanımı sayesinde firmalar bir çok işini daha hızlı ve kolayca yapmaktadır. Etiketler sayesinde işler belli bir düzen ve kolaylık içerisinde yürümektedir. Etiket kullanımı her firma için önemli bir iştir.

Bu sektörde hizmet veren firmaları araştırdığım da dikkatimi “Sembol Barkod Etiket” isimli firma dikkatimi çekti. Sitelerinde etiket ve barkod teknoloji hakkında çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

5 thoughts on “Etiketler

  1. Pingback: pligg.com

  2. Pingback: maillot de foot

  3. Pingback: maillot de foot

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir