Dünya Değişimine Karşı Çıkanlar Kavga Etti

By | 05 Nisan 2013

Birçok gurur İskoçlar için, yeni bir dünya düzeninin Rüya gerçekten Karl Marx 1850’lerde toiled gibi, British Museum okuma odasında doğdu, ama neredeyse yarım yüzyıl önce bir Clydeside değirmen kasaba. Değildi

Robert Owen erkek ve kadınların işgücü, İngiltere’de ilk kez, değerli olacağını hangi endüstriyel toplum, bir yeni bir tür vizyonunu ortaya koydu ki, 19. yüzyılın ilk günlerinde, New Lanark oldu ve saygın. Çocuk işçiliği bir hastalık fonu kurulmuş, sona erdi ve bir eğitim verilmiştir.

Bu Owen’ın endüstriyel ve fabrika armatörlük çağdaşları arasında bir fırtına neden, ama New Lanark hikayesi İskoçya’nın ekonomik tarihinin en görkemli bölümlerinden biri oldu. Fazla iki yüzyıl sonra, başka bir fırtına, burada bira sanayi ve mirası ve güzellik arasındaki tartışmalı ilişkileri etkilemektedir.

Owen fikirleri dünya değişti beri New Lanark az değişti. Zarif ahşaplar ve yuvarlanan su yakınında kendi ayarı tarafından geliştirilmiş bu eski endüstriyel binalarda apaçık bir ihtişamı vardır. Mutlu, krom ve tanımlamanız gerekir çam sefil zulüm, öyle görünüyor ki, tüm modern “miras” merkezleri burada yoktur. 2001 yılında Unesco Yeni Lanark dünya mirası statüsü, bu uluslararası Kitemark almak İskoç anakaradaki sadece dört sitelerinden biri verilir. Son aylarda, olsa da, yerel halk ve binlerce turist ve küresel mükemmellik bu zor kazanılmış işareti yakında geri çekilebilir onların korkusu kaydetmek hangi bir dilekçe imzaladı.

Cemex, çok uluslu bir mineral firmanın at onun açık ocak maden ocakları işletme genişletmek istiyor. Yutmak South Lanarkshire konseyi, İskoç hükümeti ve Historic Scotland, sitenin bütünlüğünü korumak sorumluluğu ile görevli ulusal ajans başlıyor giderek gürültülü ve agresif tartışma konusu nasıl yakındır.

Kendi alanında taşocakçılığı artırmak Cemex başvurusu bir taciz belediye ile. Bu anlaşmazlık ısı duygusudur Historic Scotland olsa vardır. Tamamen açık hale getirmek için başarısız olduğunu nedenlerden dolayı, belirterek, Cemex tarafından uygulamaya itiraz etmedi: “Bizim bakış önerisi tarihi çevre için ulusal öneme sahip konuları gündeme gelmez ve biz yok, bu nedenle, itiraz uygulama. New Lanark önerilen uzantısı en yakın noktasından 1,5 km uzaklıktadır. Köyün herhangi bir yerinde ocağı uzantısı hiçbir görsel etkisi olmazdı açıktır. ”

Yerel savunucuları – kendi MSP, Joan McAlpine tarafından desteklenen – katılmıyorum. Cemex uygulama konseyi tarafından yeşil ışık verilecek olsaydı, kum ve çakıl daha sonra 3.6 milyon tona, önümüzdeki altı yıl içinde Clyde peyzaj Falls karnı deşilmiş olacaktır. Kampanyacılar doğal topoğrafya gibi köklü bir soygun km görebilir, böyle büyük bir yara izi bırakır hissediyorum ve koruyucu tampon bölge ve “tasarlanmış peyzajı” bütünlüğünü ihlal edilecektir.

McAlpine, SNP üyesi, son zamanlarda Cemex uygulamaya karşı Historic Scotland başarısızlığı eleştiren bir hareket için tüm taraf destek kazandı. Dün gece dedi: “Umarım South Lanarkshire Konseyi bu teklifi reddeder umuyoruz Biz New Lanark dünya mirası atama gurur duyuyoruz ve hiç şüphesiz bölgede taşocakçılığı geniş açık ocak bir başka altı yıl riskinde bu koyar kafamda var. . ”

Bu sadece bir kaya ve sert bir yer arasında sıkışıp değil, ama hakkında onlar tarafından ezilmiş olmak hissedebilirsiniz Historic Scotland, bazı sempati duyması zor değildir. Onu çeşitli faktörler kadar tartılır ve bunun uğruna endüstriyel gelişme karşı işini olmadığını dikkat çekiyor. Onun personel sakal olabilir, öyle görünüyor ki, ama onlar ponytails yok.

New Lanark Owen 80ft Corra Linn ve onun üç küçük kız kardeş gibidir ki Clyde Şelalesi doğal enerji ile çalışan bir amaca sanayi köyü olarak, mülkiyet aldı 14 yıl önce, 1785 yılında ortaya çıkmıştı. Onun planlamacıları, Richard Arkwright ve David Dale, bu sokmak gibi yakın dört şelaleler doğal enerji biliyordu evleri ancak bunların tüm fabrikalarda elektrik pamuk fabrikaları değil, sadece olabilir.

Owen Dale’in kızıyla evlendi olan, mülkiyeti aldığında, köy zaten endüstriyel ilişkiler için aydınlanmış bir yaklaşım sergiliyordu. Owen, bu daha rafine bu kodlanmış ve onun sanayileşme felsefesinin temelini yaptı.

Iş verimliliği ve sağlıklı, değerli işçiler arasında çok önemli bir ilişki vardır, Owen bulundu. Bununla birlikte, böyle radikal düşünceleri üzerinde yakalamak için başka bir 100 yıl kadar sürer. Owen çocuk işçiliğini sona erdirmek ve ücretsiz tıbbi bakım, yüksek kaliteli eğitim, bir işçi hastalık fonu ve sokak aydınlatması ile onun işçi sağlayacaktır. Bu tür uygulamalar Amid kar gelişti.

Şirketin değeri 1813 £ 114,000 1.799 £ 60,000 büyüdü – yaklaşık £ bugünün parasıyla 7m. Milletin değer olsa da, daha büyük oldu. Insan gibi işçilerin tedavi için fabrika sahiplerinin inatçı direnci çökmeye yüz almış olabilir, ama sağduyu ve insanlık galip geldi.

Genişletilmiş ocakları birkaç kilometre New Lanark yukarıda Corra Linn şelale site çevresinde görünür olacaktır. O terbiyesizce Glasgow tarafından importuned önce nehir Clyde, en güzel ve masum nerede olduğunu budur. William Wordsworth kızkardeşi Dorothy ve Samuel Coleridge ile 1802 yılında ziyaret ettiğinde, o sadece “Clyde en görkemli kızı” olarak adlandırılır. Seni görmek ya da duymak bile yeryüzünün yalnız sadece düşünce, kendi çevresinde çevresel ve kültürel saygısızlık gibi görünüyor her yerde evisere ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir