Dizüstü için GTX 10XX Serisi Duyuruldu!

By | 17 Ağustos 2016

Dizüstü bilgisayarlar için son zamanlarda kullanıcılar tarafından 1000 serisi bekleniyordu. 1000 serisi masaüstü bilgisayarlarda performans patlaması yaşatır iken laptoplarda da bu gibi bir durumun oluşması bekleniyor. Bu nedenle NVidia’nın çıkaracağı 10XXM serisi kullanıcılar tarafından dört göz ile bekleniyor. 1000 serisi dizüstü bilgisayarlar için bu güne kadar görülmemiş bir performans vaad ediyor deniyor.

Son dönemde masaüstü PC’ler için çıkan GeForce GTX 1080, 1070 ve 1060 modelleri kullanıcıları oldukça heyecanlandırmış, özellikle 1060 ekran kartı fiyat performans özelliği ile göz doldurmuştu. Şimdi de bu modellerin mobil sürümleri duyuruldu.

Dizüstü için GTX 10XX Serisi Duyuruldu!

Dizüstü için GTX 10XX Serisi Duyuruldu!

Yeni GPU’larda yer alan bir teknoloji olan Pascal mimarisi ile 28nm üretiminden; 16 nm FinFET üretim şekline doğru kayılmaya başlandı. Böylece güç verimliliği ile göz dolduran ekran kartları diğer yandan performans tarafında da iddialı olacak.

GTX 10XX serisi ile beraber bundan sonra laptoplarda M takısı olmayacak. Örneğin bilgisayarlarda GTX 960 iken laptoplarda GTX 960M olarak adlandırılıyordu. Bu olay artık kaldırılacak.

Resmi olarak duyurulan bu mobil ekran kartları ile birlikte gelecek olan bilgisayarların piyasaya girmesine çok vakit kalmadı desek pek de yanlış olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir