Diyabet(şeker) Hastalarında Hangi Hastalıklar Görülebilir?

By | 20 Kasım 2013

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, günümüzde en yaygın sürekli hastalıklardan bir tanesidir. Gerek beslenme gerek yaşam koşullarından dolayı meydana gelen bu hastalık yaş sınırlaması olmadan herkes de görülebilir. Diyabet, kandaki şekerin artması veya da azalması durumuna verilen isimdir. Bunun yanı sıra vücuda da birçok zararı vardır. Bunun başında gelen ise damarlara verdiği zarardır.

Bu zararlardan dolayı birçok hastalıkla karşı karşıya kalmak ise kaçınılmazdır. Bunlardan sıklıkla görüleni ise damarlarda hasar sonucu yeterli miktarda kan dokulara gidemezse kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, körlük, uzuvlarımızda kangren, görme bozukluğu riski artar. Ayrıca bu damarlardaki hasar sonucu damar tıkanıklığı, böbreklerdeki hasar sonucu da hipertansiyon meydana gelir.

Şeker kullanılamadığı için vücut, yağları ve proteinleri kullanmaya başlayacaktır. Bu yüzden hem kilo kaybı hem de vücutta asit fazlalığı ortaya çıkar ve hasta ölümle sonuçlanabilecek şeker komasına girebilir. Eğer sizlerde diyabet belirtilerinden kendinizde ya da ailenizden her hangi birinde fark ediyorsanız hemen uzman bir doktora başvurarak gerekli testleri ve tedavileri yaptırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir