Diyabet Nedir, Çözümü var mıdır?

By | 24 Kasım 2013

Dünyanın başlıca sorunlu hastalıklarından bir tanesi olan diyabet, günümüzde de birçok insanda görülmektedir. Peki diyabet nedir? Hep birlikte öğrenelim. Diyabet, vücuttaki glukozun(şekerin) fazlalığı ya da az miktarda bulunmasıdır. Midenin arka kısmında pankreas adında bir bez bulunur. Bu bez kan şekerini düzenleyen hormonlar salgılar. Bu hormonlardan biri insülindir. İnsülinin salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucu hücrenin enerjisini karşılamak gibi çok önemli bir görevi olan şeker hücreye giremez.

Hücreye giremeyen bu şeker kanda birikir. Kanda normal bulunması gereken miktardan daha fazla bulunur. Bu da bütün hücrelere zarar verir. Çünkü fazla şeker vücutta zehir gibidir. Şeker hastalığı aileden gelen genetik veya çevresel faktörlere bağlı sürekli hastalıklardan bir tanesidir. Yaş sınırı olmaksızın hemen her kişide görülebilir. 2 tip diyabet türü vardır. Bunlar tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olmak üzere ikiye ayrılır.

Tip 1 diyabet, özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde görülür. Tip 2 diyabet ise bunun tam tersi olarak orta ve yaşlı kişilerde meydana gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir