Çin Amerika’nın Asya Üssünü Vurdu

By | 16 Nisan 2013

Çin’in savunma bakanlığı askeri varlığını ve bölgede ittifaklar edinmiş tarafından Asya-Pasifik artan gerilimler için ABD’ye üstü örtülü bir saldırı yaptı, John Kerry, devletin ABD Dışişleri Bakanı, sonra gün Pekin ziyaret etti.

Çin, ABD Afganistan’daki savaş aşağı Washington rüzgarlar gibi güçlerin “yeniden dengeleme” olarak adlandırılan ve Asya-Pasifik’te dikkatini yenilemekte ne ile huzursuz.

Çin politikası uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlıkları Japonya, Filipinler ve Vietnam cesaret söylüyor. Çin’in artan etkisi rağmen “birden fazla ve karmaşık güvenlik tehditleri” karşı karşıya, savunma bakanlığı ABD stratejisi bölge için “derin değişiklikler” anlamına geldiğini sözlerine ekledi yıllık beyaz kağıt söyledi.

“Bölgedeki askeri varlığını genişletme ve orada sık sık durum tenser yapmak, onların Asya-Pasifik askeri işbirliğini güçlendirme bazı ülkeler vardır,” bakanlık ABD’ye açık bir referans, 40 sayfalık belgede söyledi.

Bu hareket “kez gelişmelere uyum değil ve bölgesel barış ve istikrarı sağlamaya yönelik elverişli değildir yok”, bakanlığı sözcüsü Yang Yujun söyledi.

Resmi Halk Kurtuluş Ordusu Günlük Çin, zarar bir düşman batı bent ile başa çıkmak için savunmalarını güçlendirmesi gerektiğini Pazartesi günü bir yorum söyleyerek, ileri gitti. “Düşman Batı güçleri Çin westernise ve bölmek strateji yoğun ve içeren ve ülkemizin gelişimi kontrol etmek için her türlü yola istihdam var,” dedi.

O Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili kaygıları hakim bölgeye bir gezi sona erdi olarak Pazartesi günü, Kerry Asya yönelik ABD dış politikasının yeniden yönlendirilmesi savundu.

Çin Şubat ayında üçüncü nükleer deneme evreleme dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin davranışı, tarafından kızdırdı olsa da, aynı zamanda bir endişe verici gelişme olarak Pyongyang davranışını yanıt olarak güç ABD görüntüler gördüğü açıkça belirtti.

Çin Kuzey Kore en önemli diplomatik ve mali destekçisi olan – iki 1950-1953 Kore savaşta birlikte mücadele – Yang barış ve diyalog çağrısı tekrar kenara konuyla ilgili çizilmiş olmaz da.

Çin’in kendi askeri hamle de, bölgede endişeli. Çin 2013 740.6bn yuan (£ 77.8bn / $ 119bn) için, geçen ay askeri harcamalar bir başka çift haneli artış açıkladı ve Doğu ve Güney Çin Denizi adaları bir dizi üzerinde uzun süreli ve sık sık çirkin anlaşmazlıklar yer almaktadır.

“Çin’in toprak egemenliğini ve deniz hak ve menfaatlerini ilgilendiren konularda, bazı komşu ülkelerin durumu karmaşık veya şiddetlendirebilir eylemler alıyor ve Japonya Diaoyu Adaları konu üzerinde sorun yapıyor,” beyaz kağıt söyledi.

Çin Diaoyu ve Japonya’da Senkaku çağırır çağırır ıssız adalar üzerinde Japonya ile anlaşmazlık, Çin ve Japonya birbirlerine gölge savaş uçağı ve devriye gemileri gönderdiğiniz adres noktasına son aylarda arttı.

Doğu Çin Denizi’ndeki adaların etrafında sular zengin balıkçılık alanları ve potansiyel olarak büyük petrol ve gaz rezervleri vardır.

Vietnam, Tayvan, Brunei, Malezya ve Filipinler de Güney Çin Denizi bölgelerinde Çin ile çelişkili iddialar var. Çin önemli nakliye şeritleriyle kesişmektedir deniz, hemen hemen bütün iddia bırakır.

Çin askeri harcamalar ve inşa denizaltı, yüzey gemi ve deniz modernizasyon bir parçası olarak anti-gemi balistik füze artırır olarak ABD vardiya gelir. Ayrıca havada füzeleri yok etme amaçlı gelişen teknoloji test etmiştir.

Çin defalarca dünya toplamları ABD savunma harcamaları ile karşılaştırıldığında soluk harcanan bu kadar karmaşık ve değişen dünyada meşru savunma amaçlı gerekli olduğunu söylüyor askeri harcama, gelen korku yok, ve söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir