Çanta Çılgınlığı

By | 09 Mayıs 2012

“Araştırmacı ekonomi gazetecisi (!)” olarak yollara düştüm… Nişantaşı’nda kadınlarımızın alışveriş ettikleri butiklerdeki ithal malı çantaların fiyatlarını inceledim.

Batı ülkelerinde bayanlar arasında pahalı çanta alma çılgınlığı tırmanışa geçti. Çılgınlık Türkiye’ye de sirayet etmiş durumda.

O da nesi? Nişantaşı’nda fiyatı 2 bin YTL ile 6 bin YTL arasında değişen kadın çantaları satılıyor. Bir zamanlar pahalı kadın çantası markası Louis Vuitton idi… Şimdilerde Louis Vuitton’un fiyatları ucuz kalmış.

6 bin YTL’ye bayan çantası satılıyor. Hesabını yapmışlar. Üretim maliyeti 60 – 80 dolar, ünlendirme masrafı 500 dolar! Satış fiyatı?.. Çantasına, modasına göre değişiyor

İkinci yazıda ise son senelerde moda evlerinin giyim, aksesuvar ve kokudan değil, deri eşyadan para kazandıkları, gelirlerinin yarıdan fazlasının deri eşya satışlarından geldiği belirtiliyordu.

Reklam gücüyle her yıl bir diğer örnek bayan çantası öne çıkıyor. Geçen sene püsküllü “Balanciaga” çantaları 2 milyon YTL’den satılıyordu. Bu yıl Prada’nın yan markası “Miu Miu” çantaları 2.200 YTL’den, “Prada”lar 2.500-3.000 YTL’den satılıyor.

İsmi tanınmış modaevleri ve yeni markalaşan firmalar yeni yeni modellerle bayan çantalarını piyasaya sürmeye ve de bunların fiyatını devamlı artırmaya başlamış.

Nerede geziyorlar acaba?

Merak ettiğim, bayanların bu çantaları kollarına takarak nerelerde gezindikleri, kimlere göstermek için satın aldıkları? Diyelim ki, New York’ta Beşinci Cadde’de yahut Madison Caddesi’nde, Paris’te Champs Elysees’de yahut Boulevard St. Germain’de dolanıyorlar. İstanbul’da Nişantaşı’nda yürüyecek kaldırım yok. Ankara’nın Kızılay’ının, İzmir’in Kordon’unun durumu malum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir