Beğenilen Belgesel Yapımcısı Les Blank 77 Yaşında Öldü

By | 11 Nisan 2013

Ayakkabı yiyen sanatçı Les Blank, blues müzik, sarımsak severler değişen kültürel köşelerinde onun kamera odaklı bir beğeni toplayan belgesel yapımcısı, yaş 77 Pazar öldü, oğlu dedi.

Boş yaklaşık bir yıl mesane kanseri teşhisi konduktan sonra Berkeley, California’da evinde öldü, Harrod Blank dedi.

Blank’in 42 film onu Amerikan Film Enstitüsü tarafından yaşamboyu başarı ödülü kazandı.

“Ben o ulusal bir hazine olduğunu düşünüyorum,” yönetmen Taylor Hackford, Amerika Yönetmenler Birliği başkanı, New York Times gazetesine verdiği demeçte. “Filmlerinde de şu an bilinmemekle birlikte, onların yerini alacağım”

Florida doğumlu Blank erken belgeseller 1965 en “Dizzy Gillespie” ve “Hopkins Lightnin için ‘Blues Accordin,” Boş ilk geniş ün kazandı Texas blues’cuyum bir portresini de içeren müzisyenler, üzerinde duruldu.

O 1980 gibi belgeseller ile gıda kaymıştır “Sarımsak, 10 Anneler kadar iyi olduğunu” ve 2007 “Bu çay içinde.”

Boş yere merakını takip tanınıyordu. Ya da çok sıradan – Hayır konuyu çok garipti. Onun 1987 filmi “Gap-Dişli Kadınlar” eski bir lise izdihama yol açtı konuyla ilgili bir dizi görüşme oldu.

“Diye dişleri aralıklı kadınlara ilgi olsaydı, onun hakkında bir film yapmak için gidiyor. Diye sarımsak yemeye seviyor çünkü o sarımsak hakkında bir film yapmak istiyorsa, bunu yapmak için gidiyor,” de Harrod Blank, dedi bir sinemacı.

Ama Blank en unutulmaz eseri neden tabi arkadaşı yönetmen Werner Herzog’un oldu.

1979 yıllarda “Werner Herzog Onun Ayakkabı Eats,” Boş yaptığı açılışta yemek Herzog’un girişimi, kayıp bir bahis sonucu chronicled.

Ve “Dreams Burden,” Perulu jungle “Fitzcarraldo” Herzog’un felaket filme Blank 1982 arkası sahneleri görünüm, sanatsal obsesyon klasik kronik oldu.

“Ben bu projeyi terk ederse, ben rüyalar olmadan bir adam olurdu,” Boş filmler Herzog filmde söyleyerek. “Ben böyle yaşamak istemiyorum”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir