Ayşegül Aldinç Kimdir, Yaşı, Boyu, Kilosu, Nereli

By | 22 Kasım 2013

Türk şarkıcı ve oyuncu olan Ayşegül Aldinç, 4 Ekim 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteci ve spor yazarı Orhan Aldinç ile resim öğretmeni Süheyla Aldinç’in kızıdır. Annesinin tayinleri nedeniyle lise öğrenimini üç değişik okulda tamamladı. Lise biri Kandilli Kız Lisesi’nde, ikiyi Davut Paşa Lisesi’nde, üçü Feriköy Lisesi’nde okudu. Lise bittikten sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü bitirdi.

ayşegül

Profesyonel müzik yaşamına 1978’de Mehmet Teoman ile birlikte doldurduğu 45 devirlik 1. yüzünde Hastane; 2. yüzünde Yorgun ve Mutlu adlı şarkıların bulunduğu plak ile adım attı. Kamera karşısına ilk kez 1985 yılında Orhan Aksoy’un yönettiği TRT dizisi Acımak ta rol alarak geçti. 1987’de Şerif Gören’in yönettiği Katırcılar ve Yavuz Özkan’ın yönettiği Yağmur Kaçakları filmleriyle sinema oyunculuğuna başladı.

1994’te Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Gerilla filmindeki rolüyle En iyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Şu sıralar en çok seyredilen televizyon dizilerinden biri olan Pis Yedili’de Esma Sultan karakterini canlandırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir