Avustralya ve Çin Para Biriminde Anlaştı

By | 14 Nisan 2013

Avustralya doları Çin yuanı ile doğrudan ticaret için sadece üçüncü bir para birimi olmaya hazırlanıyor – Çin’in para birimi ve önemli ticaret ortakları arasında düzgün işlemler uluslararasılaştırmak yardımcı olacak bir hareket.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Shanghai gezisi sırasında Pazartesi günü anlaşma yaptığını açıkladı.
“Avustralya’nın bankalar, emeklilik fonları ve finans kurumları daha Çin’in hizmet ekonomisinin büyümesine yardım alınacaktır,” Gillard dedi. “Bu Çin ekonomisi ve Avustralya ekonomisi için iyi bir haber için iyi bir haber.”

Türkiye artık başka bir ülkede daha Çin’e daha fazla mal ihraç ve ülkeler arasındaki ticaret büyüyor.
Pratik açıdan bakıldığında, doğrudan konvertibilite Çin’de faaliyet Avustralya işletmeler artık mal satın almak için ABD doları kullanmak zorunda olacağı anlamına gelir. Bunun yerine, maliyetleri düşürmek hangi bir dönüşüm olmadan Avustralya para birimi kullanmak mümkün olacak.

İlgili haber: Çin’in yeni liderliği için Ekonomi merkez
Ayrıca Renminbi adlandırılan yuan, zaten ABD doları ve Japon yeni ile doğrudan esnaf.
Çin yuan uluslararasılaştırmak için bastırıyor ve döviz Pekin kavrama gevşetir gibi uluslararası piyasalarda işlemlerin giderek artan sayıda yapmak için kullanılıyor.

Eleştirmenler uzun ihracatını daha ucuz ve yabancı oyunculara karşı daha rekabetçi hale kendi para birimi yapay olarak düşük tutarak Çin suçladı.
Ama para meselesi yüzünden periyodik gerginliğin yumuşatılmasında, son zamanlarda takdir izin verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir