Angelina Jolie Riskten Dolayı Göğüslerini Aldırmış

By | 26 Mayıs 2013

Doktorlar o meme kanseri gelişimi açısından% 87 şansı vardı tahmin sonra Angelina Jolie önleyici bir çift mastektomi uygulandı. Nasıl bu rakam hesaplanmış ve bu hastalığa yakalanma diğer kadın riskinden nasıl farkı nedir?

Annesi, 56 yaşında yumurtalık kanserinden öldü Marcheline Bertrand, bir mutasyona uğramış BRCA 1 geni kalıtsal çünkü meme kanseri Jolie’nin şansı çok yüksekti.

BRCA1 herkes var, ancak sadece bir 1000 yılında insanlar mutasyon.Mutasyonu olan herkes meme kanseri bir% 50-80 şansı var.

Ama Jolie’nin riski rakam çünkü aile öyküsü gibi diğer faktörler, daha yüksek olarak hesaplanmıştır.

“Çeşitli bilgisayar programları vardır size giriş genetik bilgi, aile öyküsü ve diğer şeyler ve o bu çok hassas sondaj sayısı var neden bir rakam, hesaplar olabilir, burada” Dr Kat Arney, Birleşik Krallık Kanser Araştırma üst düzey bilim yöneticisi diyor .

Ana hikaye okumaya devam edin
Daha fazla veya daha az: istatistikleri arkasında

BBC Radyo 4 ve World Service hakkında daha fazla veya daha az dinleyin, veya ücretsiz podcast indirmek

Daha fazla veya daha az podcast indirin
Daha fazla veya daha az daha fazla hikayeler
Ama bir mutasyona uğramış gen yoksa meme kanserine yakalanma şansı nedir?

Bu Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, zaten “gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hem kadınlarda üst kanser” – ve birçok ülkede, daha yaygın oluyor.

Insidansı 1971 ve 2010 yılları arasında% 90 oranında İngiltere’de artmıştır. Bu gelişmekte olan ülkelerde artış aynı zamanda.

Bu kısmen insanlar daha uzun yaşıyor ve kanser genellikle ileri yaşlarda insanlar etkileyen bir hastalık olduğu gerçeği ile açıklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir