Afganistan afyondan büyük gelir elde edecek

By | 19 Nisan 2013

On iki yıl Taliban’ın yıkılmasından sonra, Afganistan istikrarsızlık gibi yakın bir rekor afyon ürün için gidiyor kasvetli bir BM raporuna göre, yasadışı ama kazançlı haşhaş ekilen arazi miktarı kadar iter.

Batı asker baş ev olarak haşhaş tarımın hızlı büyüme on yıl önce uyuşturucu ile mücadele çalışmaları için “lider ülke” ilan edilmiştir İngiltere, üzerinde özellikle kötü yansıtır.

“Haşhaş ekimi sadece zaten 2012 yılında var alanlarında genişletmek … aynı zamanda haşhaş ekimi durduruldu yeni alanlarda veya bölgelerde beklenmemektedir,” Afganistan Afyon Kış Risk Değerlendirmesi bulundu.

Afyon ekimi büyüme yayılan istikrarsızlık ve geleceği konusunda endişelere de yansıtır. Çiftçiler yüksek şiddet veya nerede herhangi bir tarımsal yardım almadım alanlarında ölümcül ürün bitki olasılığı daha yüksektir, rapor söyledi.

Afyon tüccarlar genellikle tohum, gübre sağlamak ve hatta teşvikler için batı veya devlet tarım yardım yok çiftçilere çok savunmasız bırakarak, bitkileri teşvik etmek ödemeler ilerlemek için mutluyuz.

Aynı zamanda tacirlerinin uyuşturucu ticaretinde daha güçlü rakamlar, NATO veya uluslararası yardım sözleşmelerinden para kazanmak için fırsat daralma var, afyon her kilo yarım kar devralacak hükümet yetkilileri, bozuk – ve hazırlama edilebilir yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için savaş göğüs.

“Afyon ekimi art arda üçüncü yıl için, ve üretim rekor seviyelere doğru gidiyor,” Jean-Luc Lemahieu, Uyuşturucu ve Suç BM Ofisi Afganistan başkanı söyledi. “İnsanlar siyasi ve ekonomik bir güvensiz gelecekte karşı korunma vardır.”

Afganistan’ın 34 ilin sadece 14 aşağı 2010 yılında 20, şimdi “haşhaş özgür”. Üç ilde, ilkbahar ekim çiftçilerin artan afyon bir girişim riske olduğunu bu on yıl ilk kez oldu.

Batı Herat il için, ekimi bir düşüş gösteren tek rakamlar, aslında bir istatistik vurma bağlı olabilir. BM yerine genellikle haşhaş büyüyen hesaplamaların temelini oluşturur uydu görüntüleri geçen yıl dış veri kullanmak zorunda ve yerel yetkililer orada afyon kırpma fazla tahmin edildiğini ağır protesto edildi.

Bu yılki haşhaş alanları kesinti olmadan hasat ise, ülkenin muhtemelen dünya afyon% 90 üreticisi olarak statüsünü yeniden olacaktır. Ölümcül pazar Afganistan’ın payı kötü hava sonra 75 yaklaşık% kaymış ve bir yanıklığı son iki yıl içinde üretim savurdu.

Ama afyon üretimindeki düşüş de bir rekor 300 $ bir kilogram için, fiyatlar kadar sürdü. Fiyatlar şimdi doların üzerinde 100 ile kaymış ama çok tarihi seviyelerin üzerinde hala, haşhaş üzerinde kara çevirmek için daha fazla çiftçi özendirmek yardımcı var.

Bu geçen yılın kötü hasat tekrarlanacaktır olası görünüyor, büyük bir ürün beklentilerini oluştururken, daha hafif bir tarafından bu yıl izledi yanıklığı ve 2011-12 derece acı kış herhangi bir rapor olmuştur.

Artış Afganistan’ın özel narkotik birimleri belirgin bir iyileşme olmasına rağmen geldi, Lemahieu söyledi. Eradikasyon korkusu çiftçilerin geçmişe oranla yasal bitkileri sopa için çok daha önemli bir nedeni haline gelmiştir, rapor bulundu.

Ama genel olarak hükümet ve yardım toplum eroin, küresel piyasalarda besleyen bir ürün ve ticaret azaltmak için çaba öncelik değil, Lemahieu Kabil’de güvenliği, yolsuzluk ve güven üzerindeki aşındırıcı etkisi rağmen, dedi.

Resmi ihmal tipik yardım para ve adalet ve eğitim de dahil olmak üzere önemli gelişme endişeleri diplomatik çaba için Kabil tarafından hazırlanan 22 “ulusal öncelikli programlar” dir. Narkotik bunlardan biri değildi, ne de diğer programlar kalbinde konulmuştur.

“Biz narkotik tüm hükümet hem de yardım topluluğu tarafından ciddi ele olması gerekir,” Lemahieu dedi. “Burada büyük kayıp bağlantıları biri toplulukları kendileri için sağlamaktadır.”

Sağlık ve eğitim gibi yararları ile çiftçiler sağlamak, ve diğer bitkileri büyüyen desteklemeyen eradikasyon programlarının sadece haşhaş üretimi tolere veya teşvik yok Taliban ya da diğer isyancı gruplar itecektir sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir